Tahle černá krasavice se vám nepřejí. Je výživná a chutnat bude i těm, co luštěniny jinak moc nemusí. Čočka beluga je nejlepší v salátech, polévkách a pomazánkách, použít ji ale můžete i jako zdravou přílohu.
Původ belugy není přesně znám, ale předpokládá se, že pochází z oblasti dnešní Sýrie. O něco jasnější je to s jejím názvem. Tento nejdrobnější ze všech druhů čočky získal svoje jméno podle kaviáru Beluga, kterému se po uvaření velmi podobá.
Beluga patří mezi luštěniny, které nevyžadují zdlouhavou přípravu – za dvacet minut máte hotovo. Není ji totiž před vařením potřeba namáčet a ani její tepelná úprava netrvá dlouho. A k tomu skvěle chutná! Má lehce nasládlou, až oříškovou chuť, která výborně pasuje hlavně k zelenině. Navíc zůstává i po uvaření pevná, takže jí to bude slušet i v zeleninových salátech.
Nejen pro dietáře
Kromě chuti tenhle druh čočky vyniká i nutričními hodnotami. Obsahuje velké množství bílkovin a hodně vlákniny. Pyšní se obsahem antioxidantů, vitaminů skupiny B a minerálů (například hořčíku či zinku). Má nízký glykemický index, proto se hodí nejen pro lidi trpící cukrovkou, ale i pro ty, kteří si hlídají váhu.
Polévka ze dvou druhů čočky
- ½ hrnku červené čočky
- ½ hrnku čočky beluga
- 3 brambory, očistěné, nakrájené na malé kostky
- 3 stroužky česneku, nakrájené nadrobno
- 1 cibule, nakrájená najemno
- 1,5–2 litry zeleninového vývaru
- 2 polévkové lžíce másla
- 2 bobkové listy
- 1 lžíce majoránky
- sůl
V hlubším hrnci rozpalte máslo, přisypte nakrájenou cibuli a orestujte. Přidejte nadrobno nakrájený česnek, promíchejte a přihoďte brambory. Krátce orestujte. Vsypejte omytou a osušenou čočku (oba druhy), zalijte vývarem, vložte bobkové listy a vařte 20 minut, než čočka a brambory změknou.
Vyjměte bobkové listy. Pak odeberte půl až tři čtvrtě polévky do jiné nádoby a rozmixujte. Přilijte zpátky do hrnce, a pokud je třeba, zřeďte zbytkem vývaru. Dochuťte solí a majoránkou.