Začátkem jara potřebuje naše tělo dostatek vitaminů a minerálů, aby překonalo jarní únavu. Venku na záhonech ještě skoro nic neroste, ale mini zahrádku s něčím k jídlu si můžete pořídit třeba na okenní parapet.
Ideální stanoviště pro pěstování jedlých klíčků je okno orientované na jih nebo jihozápad, světlo a teplo. K pěstování si připravte speciální klíčidla se síty nebo ploché misky, buničinu, vatu nebo pěstební substrát a rozprašovač s odstátou pitnou vodou.
Výběr osiva
Ke klíčení se nehodí semínka ošetřená chemickými přípravky, určená k vysetí na záhon nebo do skleníku. Semínka ke klíčení seženete třeba v bio prodejnách nebo obchodech se zdravou výživou. Na obalech je uvedeno, že jsou určena ke klíčení a ke konzumaci. Vysít si můžete třeba bílé nebo červené zelí, rukolu, brokolici, ředkvičky, řeřichu, hořčičné semínko nebo červenou řepu.
V mini zahrádce
Na plochou mísu rozložte vlhkou vatu, buničinu nebo lehce udusejte substrát a rovnoměrně posypte semínky. Pro rychlejší klíčení můžete zakrýt mikrotenem a nezapomeňte pravidelně rosit. Zhruba za deset dnů můžete sklízet první úrodu.
Zelené zdraví
Pokud budete pěstovat klíčky na vatě nebo buničině, nemusíte je před konzumací mýt, stačí si ustřihnout potřebné množství nůžkami. Klíčky tepelně neupravujte, ztratily by potřebné vitaminy. Dají se konzumovat čerstvé, třeba na plátku chleba s máslem, ale přidat je můžete i do salátů, pomazánek, smoothie nebo s nimi ozdobit chlebíčky a kanapky.
Náš tip:
Klíčky se skvěle hodí do různých dipů, které pak můžete podávat s kousky čerstvé zeleniny. Základem dipů je jogurt nebo kysaná smetana, či jejich rostlinná alternativa, kterou ochutíte drceným česnekem, chilli papričkou a špetkou soli.
Týna Ryglová 23. 04. 2024, 21:02