Na podzim si vaše tělo žádá nějaké ty vitamíny navíc. Cibule má ostřejší chuť a štiplavou vůni. Existuje více druhů a pokud ji správně uskladníte, vydrží i několik měsíců. Postačí, když ji najdete chladné a vzdušné místo.
V cibuli najdete nejen vitamín A, B a C, ale také síru a spoustu minerálních látek, jenž nám sice dráždí oči, ale pomáhají zastavit krvácení z nosu, zmírňují bolest v krku a poradí si i s kašlem. Cibule pročistí naše tělo - moč, cévy, ledviny i další orgány. Z cibule si můžete připravit výtečné recepty. My vám přinášíme ty, které nám chutnaly nejvíce.
Už jste někdy ochutnali cibulové zelí?
Cibule - 500 g
Olej či sádlo
Sůl
Ocet
Cukr
Hladká mouka
Budete potřebovat hlubokou pánev. Cibule očistěte, oloupejte a jednu z nich nakrájejte na drobno. Tu nakrájenou cibulku krátce osmažte na oleji, ale pokud máte sádlo, raději ji osmahněte na něm. Cibulové zelí pak bude chutnější. Ostatní cibulky nakrájejte na nudličky, vložte je do cedníku a prolijte vroucí vodou.
Pak ji nechte trochu okapat a přidejte do pánve k osmažené cibulce. Podle své chuti osolte, okyselte octem a oslaďte cukrem. Poté cibulové zelí podlijte trochou vody a duste na mírném plameni pod pokličkou minimálně 5 minut. Nakonec cibuli zaprašte hladkou moukou, promíchejte a duste ještě 3 minuty.
Cibulový salátek (6 porcí)
Malé červené cibulky - 1 kg
Česnek - 10 stroužků
Olivový olej - 150 ml
Balzamikový ocet - 40 ml
Sůl, mletý pepř - špetka
Čerstvá bazalka - 1 hrst lístků
Nejprve si předehřejte troubu na 200 °C. Cibulky zbavte vrchních slupek a vložte je do pekáče. K nim přidejte nahrubo nasekaný česnek, přilijte balzamikový ocet a olivový olej (jen 100 ml). Přidejte sůl a pepř a nechte péct přibližně 20 minut. Cibule by se měly upéct krásně do křupava. Nakonec je nechte vychladnout a před podáváním ozdobte bazalkou a zakápněte zbytkem olivového oleje.