Víno a romantika patří neodmyslitelně k sobě. Jak ale poznat dobré víno, když jich v supermarketech najdete nespočet? Je vhodné věřit, že dražší víno je i lepší? To vše se dozvíte v dnešním článku.
Chcete-li si se svou milovanou polovičkou udělat romantický večer, jehož součástí bude i víno, měli byste spíš než do supermarketu zavítat do vinotéky. Tam vám mohou v pochopení vína dosti pomoci.
Obsah cukru
Barva vína vám toho o samotné lahvi nic moc neřekne. Maximálně to, že bílé víno se vyrábí z bílých, červených a modrých hroznů a červená a růžová vína pouze z modrých. Chuť se mnohem víc než na barvě odráží v množství zbytkového cukru. Ten zůstává ve vínu po dokončení procesu kvašení.
Množství zbytkového cukru ve víně:
- Suché víno – max. 4 gramy cukru/l
- Polosuché víno – max. 12 gramů cukru/l
- Polosladké víno – max. 45 gramů cukru/l
- Sladké víno – nad 45 gramů cukru/l
Stolní, jakostní a s přívlastkem
Chcete-li do vinných tajů proniknout ještě více, měla by vás zajímat jeho kvalita. Tu poznáte podle označení, které s sebou přináší.
Ta nejnižší se dříve označovala jako vína stolní, dnes ale takové označení neexistuje a tento druh nemá žádné označení. V základu jej poznáte podle toho, že je nejlevnější, může pocházet odkudkoli z EU a je u něj povolena vyšší cukernatost – také po něm na druhý den většinou pobolívá hlava.
Zvláštní kategorii pak mají vína tuzemská. V obchodě je najdete pod názvem jako „víno z Moravy“ nebo „české víno“. Víno je v tomto případě o něco kvalitnější.
Lepší kvalitu však najdete spíš pod označením jakostní. Taková vína mají minimálně 15 kg/100 l, jsou vyráběna z kvalitních hroznů a na jejich etiketě musí být uveden ročník, původ a odrůda.
Nejlepší jsou vína s přívlastkem. Takové víno totiž musí pocházet z jedné podoblasti a víno musí být vyrobeno maximálně z tří odrůd vinné révy.
Víno s přívlastkem dělíme na:
- Kabinetní
- Pozdní sběr
- Výběr z hroznů
- Výběr z bobulí
- Výběr z cibéb
- Ledové víno
- Slámové víno
Týna Ryglová 28. 03. 2023, 21:02