Chilli pasta neboli harissa
Harissa tvoří základ kuchyně v severní Africe (Magreb). Tunisko je největší výrobce a vývozce harissy. Nesmí v ní chybět chilli papričky, koriandr, římský kmín, olivový olej a česnek. V arabské kuchyni je velmi oblíbená a existuje spousta obměn této ostré pasty. Někteří do ní přidávají plátky růží, citronovou šťávu, mátu či šafrán.
Hodí se do omáček, slouží k dochucení dušené zeleniny a jiných dušených pokrmů či skvěle doplní chuť masa. Její chuť ozvláštní i kuskus, přidává se do marinád na jehněčí či drůbeží maso a zachutnat vám může i v různých polévkách. Výtečná je třeba cizrnová polévka. Harissa se dá kombinovat i s hermelínem, parmazánem, zakysanou smetanou či s jogurtem.
Jak si vyrobit domácí harissu?
Pokud milujete ostřejší jídlo, pak už jste jistě ochutnali i harissu - chilli pastu, ve které se skrývá dráždivě pálivá chuť. Koupit si ji můžete v obchodě, ale klidně si ji vyrobíte i doma. Její ostrost záleží na pálivosti chilli papriček. Čím je paprička menší, tím má pálivější chuť. Jestli ji chcete méně pikantní, zkuste ji zkombinovat s kapiemi dle vaší chuti.
Chilli papričky - 50 g (sušené)
Chilli papričky - 50 g (čerstvé)
Olivový olej - 6 lžic
Česnek - 1 stroužek
Koriandr - malá snítka
Koriandrová semínka - 1 lžička
Římský kmín - 1 lžička
Klasický kmín - 1 lžička
Citron - šťáva z ¼ citronu
Sůl - špetka
Kapie (dle chuti a potřeby)
K jejímu skladování budete potřebovat menší uzavíratelnou sklenici, kterou pak s hotovou omáčkou uložíte do lednice, kde vám vydrží delší dobu. Nejprve zalijte vařící vodou sušené chilli papričky. Ve vodě papričky natečou - budou větší. Všechno koření si zatím opečte na suché pánvi, více se rozvoní. Pak slijte vodu z papriček a vhoďte je do vysoké misky. Přidejte tam čerstvé papričky i zbylé ingredience včetně koření. Vše rozmixujte a dle vaší potřeby zmírněte pálivost přidáním kapií. Nakonec už jen stačí nalít směs do sklenice.