Hrášek nebo hrách - v čem se liší?
Léto přichází a s ním i sezóna hrášku, který je nejen chuťově dobrý, ale také velice zdravý!
Zelenina nebo luštěnina?
Za zeleninu považujeme syrový hrášek. Sušením se promění na hrách, tedy na luštěninu. I přesto, že hrášek i hrách jsou plody stejné rostliny, mají odlišné vlastnosti. Rozdíl se každému z vás vybaví především v chuti, ale rozdílný je i obsah vitamínů, bílkovin a minerálních látek. Zelený hrášek dodá vašemu tělu více vitamínů, sušený hrách více minerálních látek.
Karoteny jsou prospěšné pro náš zrak a pomáhají obnovovat sliznice. Hrášek obsahuje méně oligosacharidů, což jsou látky, které způsobují nadýmání. Pokud máte obavy z hrachu, právě kvůli nadýmání, vyzkoušejte sezonní hrášek plný vitamínů. Hrášek má v sobě daleko více vody, než hrách, sušením klesá množství vody až o 80 %. Sušením hrášek ztrácí část vitamínu C a K.
Hrách není jen usušený hrášek, ale plně vyzrálé semeno, které je usušeno a proto má i jiné složení. Sušený hrách je pro naše tělo velice prospěšný, tato luštěnina nám dodává významné minerální látky v podobě hořčíku, draslíku, manganu a železa. Hrách obsahuje dostatek rostlinných bílkovin, na které bychom neměli zapomínat. Oproti hrášku nám dodává více energie a také lépe zasytí.
Hrách lze vysévat už v jarních měsících, stačí když teplota stoupne nad 10 °C. Patří mezi rostliny, které plodí velmi rychle. Pokud si chcete hrášku užívat celé léto, můžete vysévat i několikrát za sezónu.
Převážně se setkáváme s hráchem cukrovým a dřeňovým. Mladé lusky cukrového hráchu jsou šťavnaté a křehké, takže je můžeme jíst celé. Semena dřeňového hrachu vylupujeme a jíme čerstvé nebo tepelně upravujeme či mrazíme.
Nezapomeňte do vašich jídelníčku v letních dnech zařadit nejen hrášek, ale také i hrách.
Přimíchejte čerstvý hrášek do salátů, bramborové kaše, uvařte polévku, nebo si ho vychutnejte syrový přímo ze zahrádky.