Většina zahrádkářů považuje kopřivu za nepříjemný plevel, s kterým každoročně svádí nelítostný boj. Kopřiva je však v léčitelství považována za přírodní poklad, který čistí krev, léčí záněty a pomáhá proti padání vlasů!
Kopřiva dvoudomá patří jednoznačně k našim nejlepším léčivým rostlinám. Je bohatá na vitaminy B6, C, B2 a minerály, které našemu tělu velmi často chybí.
Léčivé účinky kopřivy:
- Čistí krev
- Snižuje obsah cukru v krvi
- Pomáhá léčit záněty močových cest
- Působí proti revmatickým onemocnění svalů a kloubů
- Má blahodárné účinky na játra
- Uklidňuje žaludek
- Tiší záněty horních cest dýchacích
- Pomáhá při virovém a bakteriálním onemocnění
Očistná kůra z kopřivy
Jaro je sice zatím v nedohlednu, ale to neznamená, že se už nyní nemůžete připravit na vlastní očistnou kůru. Tato trvá čtyři dny a dělá se z mladých výhonků kopřivy. Ty stačí zalít teplou vodou a nechat vylouhovat.
Dávkování:
- Ráno 1 šálek čaje před snídání
- V průběhu dne 12 šálky
Kopřiva v kosmetice
Kopřiva si našla bohaté využití převážně u vlasové kosmetiky. V lékárnách najdete celou řadu bylinných šamponů, balzámů na vlasy a doplňků, které pomáhají vlasům dodat lesk a zdraví. V kombinaci s lopuchem navíc vytváří úžasnou regenerační masku, kterou si zamiluje každý, kdo má unavené a splihlé vlasy.
V jaké formě se dá kopřiva konzumovat?
- Čaj: Stačí spařit lístky kopřivy a nechat vylouhovat
- Přísada do koupele: 200 g kopřivy dáte do nádoby se studenou vodou, následující den zahřejete a tekutinu přidáte do koupele (velmi účinné v případě kožních problémů)
- Tinktura: Očistěte oddenek, nakrájejte a naplňte jim láhev. Zalijte 3040% pálenkou a nechte minimálně 2 týdny stát na teple.
- Odvar na vlasy: 10 hrstí kopřivy dejte do 5 l studené vody a přiveďte pomalu k varu. Poté nechte vylouhovat. Následně si umyjte vlasy.