Sůl patří neodmyslitelně do každé kuchyně. Každé jídlo dokáže perfektně ochutit a sladkým buchtám dodá potřebný šmrnc.
Na světě existuje hned několik druhů soli. Některé jsou známé a jiné zase méně. Znáte je všechny?
KAMENNÁ SŮL
Nejběžnější sůl, která se používá v domácnostech, je ta kamenná. Všichni ji však znají pod názvem „kuchyňská“. Svou bílou barvu získává chemickým čištěním, které ze soli odstraní minerální látky. Naopak se v rámci procesu do soli přidává jód a fluor.
MOŘSKÁ SŮL
Hned po kuchyňské soli si většina z nás vybaví tu mořskou. Je jen o pár korun dražší, ale nejsou z ní odstraněny minerální látky a jód se v ní vyskytuje přirozeně. Tento druh soli se získává odpařováním mořské vody a koupit ji můžete buď hrubozrnnou nebo jemně namletou.
HIMALÁJSKÁ SŮL
Himalájskou sůl poznáte od prvního pohledu pro svou typicky narůžovělou barvu. Od výše uvedených druhů se liší vysokým procentem minerálů a železa, kvůli kterému si nese své zbarvení. Jak už název napovídá, těží se v himalájských horách bez chemického procesu zpracování.
VAKUOVANÁ SŮL
Vakuovaná sůl vzniká ze solného roztoku. Její hlavní výhodou je, že nemá tendence vlhnout (jako je tomu u obyčejné soli). Na druhou stranu zase déle trvá, než se v jídle rozpustí.
BAMBUSOVÁ SŮL
Asi nejméně známou solí je ta bambusová. Ta vzniká pečením v dutině bambusu a je uzavřena žlutým jílem. Výsledkem je čistá a zdravím nabitá sůl. Bambusová sůl se navíc kromě jídla používá i k léčení celé řady nemocí.
ČERNÁ SŮL
Ve specializovaných prodejnách můžete narazit i na takzvanou černou sůl. Ta si svou barvu vysloužila díky vysokému podílu aktivního uhlí, které podporuje trávení a odvádí toxické látky pryč z těla. Chutí však nejvíce připomíná vajíčka, za což může síra, kterou tato sůl rovněž obsahuje.