Roste vám za zahradě rebarbora? Pak jistě víte, že právě nastalo období, kdy sklízíme její mohutné řapíky.
Co je to rebarbora?
Je známá také pod názvem reveň. Jedná se o vytrvalou mrazuvzdornou zeleninu. Začíná růst brzy na jaře - téměř ihned, jakmile rozmrzne půda. Je to velice nenáročná rostlina, spokojí se pouze s dostatkem vláhy a živin. Raději má lehčí půdy, které zajistí dřívější sklizeň, než půdy těžké. Nepotřebuje měnit stanoviště, zůstává na jednom místě deset let, ale i více. Na zimu ji pouze přihrneme kompostem a na jaře přidáváme ve vodě rozpustné hnojivo. Sklízíme postupně, jak dorůstají řapíky, a to od dubna až do konce června. Později už obsahuje velké množství kyseliny šťavelové. Při sklizni řapíky neřežeme, ale opatrně vytrháváme. V chladničce ji můžeme skladovat až pět dní.
Využití v kuchyni
Patří k oblíbeným surovinám při přípravě letních koláčů a moučníků. Smíchaná s vanilkovým cukrem a doplněná tvarohem má vynikající sladkokyselou chuť, které se jen tak něco nevyrovná. Před jejím zpracováním nesmíme zapomenout pořádně oloupat řapíky. Hodí se jako náplň do knedlíků, dělají se z ní koktejly, ovocné polévky a různé zavařeniny. Výborná je např. marmeláda. Rebarboru oloupeme, nakrájíme na kousky a v trošce vody pět minut povaříme. Přidáme nakrájený banán, Gelfix s cukrem a znovu pět minut povaříme. Horkou ji plníme do sklenic.
Léčivé účinky
Obsahuje mnoho vitamínů a minerálů. Především zde najdeme vitamíny skupiny B, hlavně niacin, který řídí hladinu krevního cukru a snižuje cholesterol. Z minerálů je zastoupen vápník, hořčík a draslík. Je také bohatým zdrojem vlákniny, důležité pro odstranění zácpy a očištění organismu od jedů. Tato zelenina může ovšem přivodit i zdravotní potíže. Lidé, kteří mají problémy s ledvinami, by ji neměli raději jíst vůbec. Právě proto, že má v sobě hodně kyseliny šťavelové. Ta odvádí z těla vápník, což může vést k tvorbě ledvinových nebo močových kamenů. Není vhodná ani pro těhotné a kojící ženy. Přesto my ostatní bychom si ji neměli odpírat a její sezónu využít.