Kaštany symbolizují nadcházející svátky. Pečené kaštany jsou skutečnou delikatesou, ale ideální je z nich udělat polévku, která nás v chladném počasí i báječně prohřeje. Ve Španělsku například poznáte blížící se vánoční svátky podle pouličního prodeje pečených kaštanů.
Jedlé kaštany v kuchyni
Kaštany mají mnohem vyšší energetickou hodnotu než mají třeba brambory. Akorát si je u nás moc často nepřipravujeme. Přitom se používají nejen v kuchyni, ale i při výrobě přírodní kosmetiky či v léčitelství. Jsou bohaté na vitamín A, B a C.
Najdeme v nich i vápník, hořčík, mangan, železo, zinek a také kyselinu pantotenovou. Pomáhají zlepšovat činnost mozku, srdce, jater a ledvin. Díky nim lze zmírnit revmatismus i dnu. Můžeme si z nich připravit nugát, nádivky, dezerty, nákypy, polévky a spoustu dalších vynikajících dobrot.
Krémová kaštanová polévka (4 porce)
Kaštany - 250 g (oloupané, pečené)
Menší cibule - 1 ks (nakrájejte na drobno)
Celer - 100 g (nakrájejte na kostky)
Zeleninový vývar - 1 l
Máslo - 50 g
Čerstvý zázvor - 2 ks (cca 1 cm velké)
Smetana - 1 kelímek (ušlehejte)
Hřebíček - 4 ks
Bobkový list - 1 ks
Sůl, mletý pepř - na dochucení
Slupky u všech kaštanů musíte nejprve naříznout. Vyřízněte do jejich vypouklé strany kříže zhruba do hloubky 2 - 4 mm. Poté je nasucho opečte v pánvi, ale aby se vám nespálily, pečte je na středním plameni. Snažte se kaštany občas prohazovat.
Až budou mít krásně hnědou kůrku a rozvine se u nich lahodná vůně (cca po 10 minutách), odstavte pánev a nechte je vychladnout. Nyní si nakrájenou cibuli lehce osmažte na rozpuštěném másle. Až se začne zbarvovat do zlatavé barvy, přihoďte k ní zázvor, kaštany a po pár minutách ještě směs přelijte vývarem.
Vhoďte do hrnce i hřebíček s bobkovým listem a nechte vařit asi půl hodiny. Než polévku důkladně rozmixujete, měli byste vyndat hřebíček i bobkový list. Nakonec už jen přidejte sůl a pepř dle chuti a pečlivě ušlehanou šlehačku. Tím polévku zjemníte. Polévku můžete podávat s čerstvými, křupavými krutony.