Paprika v kuchyni
Paprika je zdraví prospěšná zelenina, která pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Existuje v různých barvách, tvarech a liší se i svou chutí. Může být sladká, ale i pálivá a seženete ji i v mleté podobě jako koření.
Účinky
Papriky jsou bohaté na provitamín A, vitamín B, C a E a obsahují i spoustu minerálních látek - draslík, hořčík, síra, mangan, měď, vápník, železo a mnoho dalších. Díky rutinu nám papriky chrání cévy - zpevňují je a působí i jako prevence před jejich kornatěním. Flavonoidy bojují proti zánětu a mají i antivirové a antioxidační účinky. Obsahují i capsanthin, capsorubin a mastné kyseliny. Pálivost paprik způsobuje kapsaicin, který pomáhá při trávicích potížích a také zlepšuje střevní mikroflóru.
Paprika - 3 ks (velké)
Quinoa - 70 g černé a 30 g bílé
Sojové vločky - 50 g
Cibule - 1 ks (nakrájejte na drobno)
Česnek - 1 stroužek
Římský kmín - 1 lžička
Tamari - 1 lžíce
Rýžový ocet - ½ lžíce
Pepř, chilli - dle vaší chuti
Olivový olej
Quinou musíte nejprve důkladně propláchnout a pak ji můžete zalít vodou (250 ml). Vařte ji v hrnci přikrytém pokličkou. Jakmile se začne vařit, hned ztlumte vařič na minimální teplotu (nejmenší plamen) a vařte asi 15 minut. Sojové vločky naložte do mísy se studenou vodou přibližně na 30 minut, pak vodu slijte a dejte je vařit.
Po 10 minutách vám vločky pěkně nabobtnají a změknou. Nakrájenou cibuli osmažte na olivovém oleji dozlatova, pak k ní přidejte česnek a římský kmín a nechte vše chvilku smažit, aby se uvolnila vůně. Cibuli s česnekem a kmínem společně se sojovými vločkami vmíchejte do quinoy. Směs pak dochuťte tamari, rýžovým octem a pepřem.
Ti, kteří mají rádi pálivější pokrmy, mohou přidat i trochu (nebo naopak hodně) chilli. Zbývá už jen připravit papriky. Stačí je omýt, vyříznout střed se semínky a naplnit až po okraj naší směsí. Trochu je potřeme olivovým olejem a dáme péct do trouby (200 °C). Hotový pokrm poznáte podle černých fleků, které se začnou objevovat po několika minutách.