Umělá sladidla si velmi rychle našla cestu do všech supermarketů a kuchyní, kde nahradila klasický cukr. Mezi jejich pozitiva patří nízká kalorická hodnota, znáte však jejich negativa?
Co jsou umělá sladidla?
Syntetická sladidla patří mezi doplňky stravy, které se používají jako náhražka klasického cukru. Mezi jejich hlavní výhody patří nízká kalorická hodnota a jsou vhodná i pro lidi trpící diabetem (nezvyšují totiž hladinu cukru v krvi).
Některé náhražky cukru jsou vyráběny z přírodních látek, většinou jde ale o chemický produkt zhotovený v laboratořích. Nejčastěji se tato sladidla přidávají do nápojů, pečiva, jogurtů, cukrovinek, džemů a zpracovaných potravin.
Nejznámější umělá sladidla:
- Sukralóza – šestkrát sladší než cukr
- Aspartam – dvěstěkrát sladší než cukr
- Sacharin – třistakrát sladší než cukr
- Acesulfam draselný – dvěstěkrát sladší než cukr
Účinky umělých sladidel
O umělých sladidlech se stále vedou horoucí debaty a k rozumnému závěru nepomáhají ani studie, které se ve svých výsledcích značně rozcházejí.
Na trhu jsou naštěstí dostupná i taková sladidla, která podléhají bezpečnostní i zdravotní nezávadnosti. U nich je kromě složení uvedena i doporučená denní dávka, která není zdraví škodlivá.
Patříte-li mezi osoby, které potřebují začít používat umělá sladidla, měli byste si pozorně přečíst, jestli je pro vás tento druh náhrady vhodný. Některé produkty, jako například aspartam, nejsou vhodné pro lidi s metabolickou poruchou a neurologickým onemocněním.
Pozitiva a negativa umělého slazení
Pozitiva:
- Jedná se o skvělou alternativu pro všechny osoby s cukrovkou typu 2
- Mají velmi nízké množství kalorií
Negativa:
- Většina syntetických sladidel mívá nepříjemnou pachuť
- Špatně snášejí vlhkost
- Reagují jinak než klasický cukr (poznáte hlavně při pečení)
- Mohou způsobit žaludeční nevolnost a průjem