Patříte mezi lidi, kterým záleží na svém zdraví? Pak jste možná slyšeli o blahodárných účincích hlívy ústřičné. Ta byla zpočátku považována za gastronomickou lahůdku, ale netrvalo dlouho a lidé objevili její zdraví prospěšné látky. S čím vším vám hlíva ústřičná dokáže pomoci?
Hlíva ústřičná patří mezi dřevokazné houby. Většinou parazituje na jejich kůře odkud čerpá živiny a další blahodárné látky. Bohatá je například na chrom, měď, železo, jód, sodík nebo zinek. Kromě těchto ceněných látek však obsahuje také vlákninu a látky aktivující imunitní systém.
HLÍVA PODLE ČÍNSKÉ MEDICÍNY
V Číně se většinou hlíva ústřičná suší. Její konzumace významně pomáhá při strnulosti šlach a „houseru“. Často je také používaná jako přírodní antibiotikum a podává se i v případě prevence proti tvorbě rakovinových buněk.
ZDRAVOTNÍ ÚČINKY HLÍVY ÚSTŘIČNÉ
- Zlepšuje stav imunitního systému
- Snižuje hladinu cholesterolu
- Harmonizuje krevní cukr
- Tlumí zánět šlach
- Zamezuje tvorbě bradavic
- Zlepšuje funkci cévního systému
- Zpomaluje proces stárnutí
- Podporuje trávení
V JAKÉ FORMĚ LZE HLÍVU KONZUMOVAT?
V kapslích
Dnes můžete koupit v obchodech 100% sušenou hlívu, která je zpracována ve formě kapslí. Takový druh užívání je pro mnohé lidi komfortnější a hodí se i pro ty, co nejsou na doplňky stravy úplně zvyklí (v kapslích jsou účinky mírnější).
V syrovém stavu
Hlívu lze konzumovat v syrovém stavu. V takovém případě se skvěle hodí do letních salátů a další studené kuchyně. Při tepelné úpravě se hodí do polévek nebo omáček.
HLÍVA JE VHODNÁ PRO VNĚJŠÍ POUŽITÍ
Hlíva ústřičná se často používá i do kosmetických výrobků. Nejčastěji pak do krémů, jelikož má blahodárný vliv na problematickou (například akné) a ekzematickou pokožku.