Bylinky jsou tady od pradávna, kdy jejich hlavní využití bylo v oblasti léčitelství, v dnešní době se přenesly do moderní mediciny. Nejen, že v čerstvé podobě obsahují spoustu minerálů. vitamínů, éterických olejů a jiných tělu prospěšných látek, ale hlavně podporují chuť k jídlu!
Většina z nás si ani nedokáže představit vaření či pečení bez bylinek, díky kterým pokrmy získávají lahodnou chuť a úžasné aroma.
Každá bylinka má své ideální užití a ne každý o tom ví, proto si dovolím pár příkladů našich nejznámějších bylin a jejich využití v kuchyni:
Libeček
- jeho chuť připomíná celer, ale je mnohem výraznější, osobně si nedokážu představit přípravu kvalitního domácího vývaru bez libečku!
- kromě polévek jej ale můžete přidat třeba do nádivek nebo k dušenému masu nebo do salátů
Petržel listová
- ideální do polévek, k masům, rybám či do omáček, má výraznější barvu i chuť, odolává vyšším teplotám
Petržel kadeřavá
- nejvíce využijete na ozdobu pokrmů, přidává se ale také do vaječných či sýrových jídel nebo do salátů
Pažitka
- při tepelné úpravě ztrácí chuť i vůni, proto je nejlepší používat čerstvou, přičemž ji využijete prakticky stejně jako kadeřavou petrželku, chuť bude ovšem úplně jiná :)
Kopr
- moje topka! :) kopr totiž můžete dát úplně do všeho! Věřte mi, je to vyzkoušeno!
- pozor na vysoké teploty, kopr při delším vaření ztrácí chuť, proto když děláte třeba koprovku, přidávejte kopr až úplně nakonec
Medvědí česnek
- osobně mám pocit, že je to trend poslední doby, i přesto že medvědí česnek je volně v přírodě již pěknou řádku let (století)
- nejlepší je používat ho za syrova - pomazánky, saláty nebo nakrájet a přidat do již hotového jídla
- výborné je také pesto z medvědího česneku, které není těžké na přípravu
Recept na pesto z medvědího česneku
- větší svazek medvědího česneku (zhruba 20 listů)
- hrst vlašských ořechů
- 3 lžíce olivového oleje
- 50g parmezánu
- sůl
Pesto připravíme tak, že rozmixujeme listy česneku s ořechy a postupně do mixované směsi přiléváme olej, poté přisypeme nastrouhaný parmezán a osolíme dle chuti - opravdu ochutnávejte, parmezán je sám o sobě slaný dost, takže někdo už ani sůl přidávat nemusí. Pesto je výborné s těstovinami, na salátech nebo třeba topinkách.
Uchovávejte v lednici v uzavíratelné sklenici.
Z dalších bylin, které jsou velmi často používané uvedu například bazalku, tymián, majoránku, rozmarýn nebo oregáno.
Všechny tyto bylinky jsou výborné jak čerstvé, tak sušené při přípravě masa. Všechny mají výrazné aroma a když se spojí s vůní masa, je to neuvěřitelná symfonie.
Pokud vás nebaví bylinky pořád kupovat v obchodě, není to problém, můžete si je klidně pěstovat doma. U bylinek je velká výhoda v tom, že je nemusíte nutně pěstovat na zahradě, ale vystačí si v truhlíku či květináči. Stačí si koupit sazenice. Dávejte ale pozor na přelití, většina bylin je totiž suchomilná. Pokud nejste ale typ na zahradničení (třeba jako já), bylinky si klidně nakupte v obchodech, naporcujte podle sebe a usušte nebo zamrazte, o chuť ani vůni nepřijdete!
Tak šup na bylinky!