Slavnosti brambor

O víkendu mezi 20. a 21. zářím provoní dvorem Eden centra v Bystřici nad Pernštejnem bramborové speciality všeho druhu. Eden centrum se tak ještě před slavnostním otevřením 21. března 2015 dočká již druhých slavností v pořadí. Návštěvníci na slavnostech ochutnají množství bramborových specialit od bramborářských špiček z celé Vysočiny. Čerstvě sklizené brambory od různých producentů si budou moci také zakoupit. „Na pódiu se budou letos střídat odborníci na pěstování brambor s kuchaři z restaurace Borovinka v Domaníně. Ti spolu s kuchaři z centra Eden opráší i tradiční recepty z Vysočiny,“ upřesnil ředitel Eden centra Michal Burian.

Netradiční bramborový tatarák nebo domácí bramboráky minulý rok ochutnalo na 2000 návštěvníků. Druhý rok slavností se mohou návštěvníci těšit na tucet bramborových pokrmů, včetně chutných farmářských hranolků nebo sladkých jídel pro děti. Vařit se budou například domácí bramborové špecle s vepřovým špalíkem nebo bramborový koláč s jablky. Návštěvníci si pochutnají i na bramborovém tataráku. Na slavnostech spolupracují pořadatelé i s odborníky z Výzkumného ústavu bramborářského. „Jako odborný garant obohatí Výzkumný ústav bramborářský letošní slavnosti povídáním o tom, jak se brambory dostaly do naší kuchyně. Znovu vystaví také naprosté bramborové rarity, jako například netradiční brambory fialové barvy. Odborníci také poradí, jak brambory správně pěstovat, nakoupit nebo uskladnit,“ pokračuje organizátor Pavel Pichler.

 Na své si přijdou také rodiny s dětmi – ty čeká na letošních slavnostech ještě pestřejší program než minulý rok. Ke skákacímu hradu, mini zoo nebo jízdě na koních navíc přibude řemeslný trh s dobovým kovářem, řezbářem nebo bylinkářem. Vznikne tu i festivalový dětský koutek s malováním, bramborovými tiskátky, soutěžemi a trampolínami. Novinkou letošních slavností pak je zemědělská olympiáda, při níž prověří tatínci s dětmi své dovednosti v házení vidlemi nebo holinkou. V rámci zemědělského programu pak dostanou návštěvníci také možnost osedlat si kombajn nebo traktor.

 Bystřice nad Pernštejnem tak bude v době Slavností brambor ideálním místem na celodenní výlet. Motoristé mohou návštěvu spojit s prohlídkou krásného hradu Pernštejn, pro turisty se nabízí vycházka na rozhlednu Karasín nebo ke zříceninám Aueršperk a Zubštejn. Přímo v Bystřici můžou milovníci adrenalinu navštívit lanové centrum a fanoušci motorek muzeum malých motocyklů. Každý návštěvník dostane navíc ke vstupence zdarma bramborovou polévku na občerstvení. Akci podporuje starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska a záštitu nad slavnostmi převzal hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

přidejte na:

Fotogalerie


Další články

Přidat komentář
Vaříte rádi? Zajímá Vás zdravá výživa a vše kolem jídla? Pak ste tu správně. sRecepty.CZ jsou komunitním portálem, kde se setkávají uživatelé s podobnými zájmy.