ZAVAŘOVÁNÍ
Zavřete oči a představte si, jak chutná ta nejlepší marmeláda, kterou jste kdy jedli. Byla dělaná s láskou, rukama vaší maminky nebo babičky? Takové zavařeniny jsou totiž nejlepší, protože je v nich tajemství předávané po generace. Tajemství zachování chuti toho nejoblíbenějšího letního ovoce, které vám v zimě bude chybět. No a právě proto jsou zavařeniny stále tak oblíbené a nepřekonatelné.
Zavařování snad nikdy nevyjde z kurzu. Kdo z nás by si nedal s radostí jahodový nebo meruňkový džem namazaný na čerstvém pečivu s máslem nebo na palačinkách? Chutí je navíc tolik, že je vždy z čeho vybírat. Už naše prababičky znaly kouzlo zavařování, protože v rodinách s mnoha dětmi bylo plýtvání jídlem zkrátka tabu, a tak to, co se v létě obralo z ovocných stromů a keřů, se zpracovalo jako kompot nebo zavařenina. V zimě si pak všichni užívali letních vůní, linoucích se z malé skleničky s marmeládou. Jestliže i vy milujete marmelády, a ze všeho nejvíce ty domácí, můžete si také zkusit nějakou doma udělat. Tipů je víc než dost!
Něco málo o zavařeninách
Základem každé tradiční zavařeniny je ovoce, cukr, želírovací látka (či pektin) a kyselina citronová nebo přímo citronová šťáva. Kdo má rád v marmeládě kousky ovoce, nemusí si dát s přípravou tolik práce, kdo má rád hladší strukturu, propasíruje si várku ovoce a jemný džem je na světě.
V posledních letech, kdy začínáme více řešit obsah cukru ve stravě, se objevují i recepty na zavařování bez cukru. Takový způsob zavařování si žádá spíše přirozeně sladké ovoce a je potřeba počítat také s tím, že konzistence výsledného džemu bude trochu tekutější.
Zavařovací tipy
- Dbejte na čistotu. Zdá se to jako zvláštní doporučení, ale je to nejlepší prevence proti předčasnému plesnivění zavařenin. Vybírejte ovoce bez náznaku hniloby a snažte se neolizovat lžíce, kterými plníte marmeládu do sklenic. A samozřejmě i skleničky na marmeládu předem důkladně vymyjte.
- Nevařte dlouho. Lepší než dlouhé vaření, je prudký var, který nezničí pektin, tolik potřebný k vytvoření ideálně tuhé marmelády.
- Nebojte se experimentovat! Vyzkoušejte neobvyklé ovoce nebo zajímavé kombinace koření. Kdoule, fíky či mirabelky můžou být příjemným zpestřením po letech konzumace klasických jahodových a meruňkových džemů. Stejně tak vanilka, kardamom nebo zázvor dovedou udělat z vaší marmelády hit roku a jistě budou skvělým dárkem pro rodinné příslušníky.
- Používejte pektin. Citrusový pektin je skvělou náhradou běžně dostupných želírovacích látek a jeho nespornou předností je to, že je přírodní a neobsahuje žádné další zbytečné „éčka“. Pektin se přirozeně vyskytuje v kyselém ovoci, proto např. angrešt, citrusy nebo i borůvky mají přirozeně vyšší obsah pektinu než třeba jahody a hrušky, ke kterým tudíž není potřeba přidávat pektinu tolik.
Jaké neobvyklé kombinace stojí za vyzkoušení?
- Kdoulová marmeláda s pomerančem
- Višňový džem se zázvorem
- Švestková s kardamomem a portským vínem
- Cibulová marmeláda
- Fíkový džem se skořicí