Každý z nás se určitě minimálně jednou dostal do situace, kdy si sedl za stůl v nějaké lepší restauraci a rozprostřela se před ním rozmanitá škála lžiček, nožů, vidliček a sklenic. V takové chvíli nejednoho napadne myšlenka, co by dal za to, kdyby se na takovou situaci lépe připravil a věděl, jak mají vypadat správné zásady stolování.
Určité zásady by se měly navíc dodržovat nejen v restauračním zařízení, ale klidně na obyčejném rodinném obědě.
PŘÍCHOD KE STOLU
Zde je třeba si zapamatovat, že dáma usedá ke stolu vždy jako první. Měla by zaujmout vzpřímenou polohu a nesedět na celé židli. Oproti tomu muž se může pevně zasadit na židli jakkoliv je mu to pohodlné.
Pokud do restaurace vstupujete v období, kdy máte na sobě kabáty, nezapomeňte pomoci dámě se svlékáním a následným oblékáním!
ZÁKLADY STOLOVÁNÍ
-
Zápěstí a lokty se nedotýkají stolu
-
Vidlička se drží hrotem dolů (mimo těstoviny nebo rizoto)
-
Příbor, který je nejdál od talíře se používá jako první
-
Příbor na moučník je postaven vodorovně s talířem
-
Chcete-li si v průběhu jídla dát pauzu, položte nůž a vidličku tak, aby se dotýkaly špičkami
-
Při přípitku se cinká pouze sklenicemi na víno nebo sekt
-
Látkový ubrousek patří na kolena, po skončení jídla se odkládá vedle talíře
-
Látkový ubrousek patří vedle talíře a po skončení jídla jej položte na něj
SKLENICE
Součástí jídla je samozřejmě i přípitek a průběžné popíjení. Kromě pití, které se drží za ouško, dbejte na to, abyste sklenici drželi vždy co možná nejníže – zamezíte tak zbytečnému znečištění a otisků.
CHOVÁNÍ U STOLU
Ať už se objevíte na veřejnosti nebo si vychutnáváte pohodový rodinný oběd, ke stolu byste měli přicházet vždy čistí a upravení. V průběhu jídla omezte hlasitý rozhovor nebo zbytečnou gestikulaci, která se do takového prostředí nehodí.
Pokud jste hostitel a pořádáte venkovní posezení, pomohou vám spony na ubrus, aby ubrus nepoletoval a držel hezky na svém místě po celou dobu stolování.