I velikonoční svátky jsou, jak jinak, než o jídle. Většina z nás se například nemůže dočkat velikonočního beránka, mazance či vynikající nádivky. Ale na jaké pochoutky se těší lidé z jiných zemí?
Zajímavé velikonoční dezerty ze zahraničí
V Řecku podávají sváteční dezert zvaný Tsoureki. Sladké těsto připomíná briošku, ale je navíc ozdobené mandlemi a vejci uvařenými natvrdo, která jsou navíc červeně zbarvená. Z těsta můžete vytvarovat cop nebo věnec a vajíčka jsou jen na okrasu. Říká se, že ten, na koho vyjde část s vejcem, bude mu následující rok přát štěstí.
Ve Finsku se podává Mämmi, jehož příprava je časově náročná, neboť může trvat i 5 dní. Ale na druhou stranu, co bychom pro své chuťové pohárky neudělali, že?
V Itálii dávají přednost tradičnímu koláči Pastiera Napoletana, který se připravuje buď z rýže nebo se k tomu použijí kroupy.
Poněkud zvláštní dezert si připravují v Mexiku. Nazývá se Capirotada a jedná se o chléb plněný pudinkem, rozinkami, skořicí, hřebíčkem a sýrem. Zkuste tento netradiční i když chuťově velmi výrazný pokrm. Určitě nebudete litovat.
Pascha - ruský tvarohový dezert (8 - 10 porcí)
Tvaroh - 1 kg (měkký, tučný)
Vaječné žloutky - 5 ks
Máslo - 180 g
Zakysaná smetana - 250 g
Krupicový cukr - 300 g
Vanilkový cukr - 1 ks
Vanilkový extrakt - pár kapek
Kandované třešně nebo višně - 60 g
Jiné sušené ovoce - 50 g + ještě k dozdobení (rozinky, pomerančová kůra, nasekané meruňky)
Mandle - 100 g (loupané, nasekané)
Nejprve tvaroh propasírujte přes hustý cedník. Pak zalijte rozinky horkou vodou a nechte je v ní. Až nabobtnají, slijte vodu a trochu je osušte. Žloutky si vyšlehejte s cukrem v pečící míse, měla by vám z toho vzniknout pěna, do které dále přilijete smetanu. Mísu pak postavte do hrnce s vroucí vodou a šlehejte po dobu přibližně 5 minut.
Cukr se rozpustí a směs zhoustne, ale nesmíte ji vařit. Poté odstavte mísu z ohně, zašlehejte k ní tvaroh, máslo a vanilku i se sušeným ovocem a mandlemi. Nyní s pomocí tenké utěrky či gázy vystelte formu na paschu. Pokud ji nemáte, můžete použít čistý květináč - nejlépe o velikosti 13x13 cm. Naplňte formu tvarohovou směsí a jemně přes ni položte tkaninu.
Vrch ještě přikryjte talířkem či prkénkem. Musíte ho zatížit ještě něčím těžším - třeba konzervou. Uložte do lednice na 6 - 8 hodin a zachycenou syrovátku pravidelně odlévejte. Před podáváním paschu vyklopte, odstraňte tkaninu a ozdobte kandovaným ovocem. Můžete do ní vytvarovat kříž a azbukou písmena X a B, která znamenají “Christos voskres” - Kristus vstal z mrtvých.