Zapomeňte na detox. Začněte jíst ovoce a zeleninu (1. díl)

Zelenina by měla tvořit až polovinu každého vašeho jídla. A to nejen v čerstvé podobě, počítá se i ta tepelně upravená. Ovoce zase poslouží jako zdravá alternativa dezertu nebo jako rychlý zdroj energie po cvičení. Jejich pomocí navíc ladíte své trávení a napomáháte detoxikaci i hubnutí. Zkrátka a dobře, nešetřete s nimi!

Věděli jste, že existuje šest orgánů, které podporují přirozený proces detoxikace těla? Jsou to játra, ledviny, plíce, lymfatický systém, tlusté střevo a kůže. Všechny pro vás ve vzájemné spolupráci denně odvádějí neúnavnou službu při odstraňování toxinů z těla. Ty jsou jednakZapomeňte na detox. Začněte jíst ovoce a zeleninu (1. díl) produktem našeho vlastního metabolického procesu a jednak se do těla dostávají zvenčí. To druhé se bohužel děje ve stále větší míře. Nejúčinnějším způsobem, jak tomu čelit, je cíleně se vyhýbat zbytečné chemii a posilovat zmíněné detoxikační orgány. Svůj vděk za práci, kterou pro vás odvádějí, jim vyjádříte tím, že ve svém jídelníčku zvýšíte podíl ovoce a zeleniny. Navíc tak výrazně podpoříte i svoji imunitu, která se vám bude hodit nejen v době chřipek a viróz.

LÉČIVÁ SÍLA OVOCE A ZELENINY

Ovoce a zelenina jsou prokazatelně potraviny, které usnadňují detoxikačním orgánům práci – jejich přínos pro naše tělo je pozitivní v mnoha ohledech. Tělo nejen zavodňují a hydratují vysoce biologicky využitelnou živou vodou, ale také obsahují vlákninu, která prospívá našim střevům a trávení celkově. V ovoci a v zelenině najdeme hlavně rozpustnou vlákninu – v případě ovoce jde o pektiny, u zeleniny o rostlinné gumy. Rozpustná vláknina snižuje hromadění cholesterolu a působí preventivně proti kardiovaskulárním onemocněním.

Zapomeňte na detox. Začněte jíst ovoce a zeleninu (1. díl) Jsou také plné vitaminů, minerálů a antioxidantů, které nás ochraňují před zvýšenou psychickou i fyzickou zátěží a znečištěným životním prostředím. Mezi látky antioxidační povahy patří polyfenoly (flavonoidy, anthokyany, kumariny), karotenoidy a tokoferoly (vitamin E). Silnou antioxidační aktivitu vykazují také vitaminy E, C a selen. Antioxidanty mají za úkol chránit rostliny před vrtochy klimatických vlivů, hmyzem a parazity. Právě proto jich v divoce rostoucích plodinách a bio plodinách najdeme o něco více.

I konvenčně pěstovaná zelenina a ovoce ale převáží svými benefity škodlivý účinek herbicidů a pesticidů, které mohou někteří zemědělci používat při jejich pěstování. Takže se konvenčně pěstovaných plodin nebojte, jen je před konzumací důkladně omyjte nebo plody zbavte slupky. Ideální volbou jsou plodiny z bio produkce nebo vlastní zahrádky. Pokud ale nemáte možnost kupovat bio kvalitu, rozhodně to není důvod zeleninu a ovoce zatratit. Naopak!

Zelenina by měla celoročně tvořit polovinu vašeho denního talíře – tedy objemu jídla, které denně zkonzumujete. Denně byste jí měli sníst asi 450 g. V létě můžete bez obav zařadit klidně pár pročišťujících dnů výhradně na zelenině doplněné ovocem. Pijte při tom dost čisté vody. Tělu tím jen prospějete.

OVOCE MÍSTO DEZERTU

Ovoce zklidňuje nadledviny (vyburcované k aktivitě následkem stresu a nadměrného fyzického či psychického výkonu), posiluje endokrinní systém, obnovuje cévní systém, regeneruje játra a revitalizuje mozek. Proto by ve vašem jídelníčku nemělo chybět.

Jezte ho ale s rozmyslem, obsahuje totiž hodně cukru. Sníst jablko je sice něco docela jinéhoZapomeňte na detox. Začněte jíst ovoce a zeleninu (1. díl) než sníst čokoládu, i tak vám ale nestřídmá konzumace ovoce může pořádně rozkolísat hladinu cukru v krvi. Tím spíš, pokud sáhnete po hodně sladkých plodech. I po ovoci navíc můžete přibírat. Optimální tedy je dát si ovoce raději v průběhu dopoledne. Doprovodíte-li ho bílkovinou, třeba jogurtem nebo ořechy, nezvedne vám glykémii příliš a nebudete po něm mít hlad. Anebo si ovoce dejte jako dezert po vyváženém obědě. Sladké ovoce si můžete dopřát i jako energetický doping po tréninku – skvěle v tomto ohledu funguje banán. A kolik ovoce sníst? Odborníci na výživu doporučují okolo 150 g denně.

přidejte na:
BB

01. 03. 2023

Fotogalerie


Další články

Přidat komentář