Detoxikace těla stojí na jídelníčku a poctivém pitném režimu. A také s nimi padá. Co jíst a pít, abyste po zimě načerpali novou energii a zároveň se zbavili všeho, co vaše tělo tíží? Přinášíme pět tipů, díky kterým se na jaře budete cítit svěží a plní sil.
Jaro je obdobím přirozené očisty, tomu i v kalendářích našich předků odpovídala tradice velikonočních půstů. Játra, naše chemická čistička, a jejich pomocník žlučník se v tomto období přirozeně samy čistí. Této očistě může každý z nás pomoci úpravou jídelníčku. Na drastické jarní půsty a detoxikační diety ale raději zapomeňte. Ty by mohly vaše játra jen víc vystresovat. Místo toho zařaďte do jídelníčku příjemná jídla a nápoje. Inspirovat se můžete v našem čtrnáctidenním detoxikačním jídelníčku.
Do přírody na bylinky
Nejjednodušším způsobem, jak si obohatit jarní jídelníček, je vyjít si do přírody, projít zahrádku a posbírat, co v ní právě roste. Mezi plané zeleniny patří kromě různých bylinek také některé plevele a první jarní květy. Mnohé divoké zeleniny je možné rozmixovat a denně pít jako ozdravující zelený jarní nápoj – třeba mladou kopřivu s pár kapkami oleje a citronu. Vycházky navíc představují významnou součást jaterní očisty.
Podpořte trávení
Uvařte si ájurvédský čaj vhodný při očistě jater. Zlepšuje imunitu a pomáhá trávení, stimuluje metabolismus a zažívání. Pročišťuje krev, což pomáhá detoxikaci. Vhodné je pít ho ráno. Do 1 litru vody přidejte ½ lžičky koriandrových semínek, ½ lžičky římského kmínu a ½ lžičky fenyklových semínek. Krátce povařte a sceďte.
Pijte šťávu z mrkve
Na jaře je dobré jíst více mrkve, i syrové, a pít mrkvový džus. Karoten připraví pleť na ostré jarní sluníčko, bude se lépe bránit škodlivému UV záření a vy se snáze opálíte. Pokud máte doma odšťavňovač, využijte ho. Čerstvě vylisovanou mrkvovou šťávu už dnes ale bez problémů koupíte i v supermarketech v chladicích boxech u zeleniny.
Odlehčete jídelníček
Pokud pravidelně mezi 13. a 15. hodinou v době polední pauzy pociťujete únavu, příčinou může být, že jste snědli něco těžkého k obědu, ale také se mohou o slovo hlásit přetížená játra. Lepší než řešit to přísunem cukru, kávy a jiných stimulantů, je odlehčit jídelníček.
Naučte se klíčit
Klíčit můžete cokoli od semínek vojtěšky, hořčice, řeřichy, slunečnice až po luštěniny (čočku, mungo, cizrnu).
Pro začátečníky doporučujeme mungo fazolky. Propláchněte je v cedníku, přesuňte do zavařovací lahve a na noc zalijte vodou. Ráno vodu slijte, propláchněte a nechte při pokojové teplotě. Pravidelně ráno a večer klíčky proplachujte. Po dvou až třech dnech je můžete jíst. Obdobně postupujte i s čočkou, hrachem či cizrnou. V lednici klíčky vydrží až jeden týden (chladem zpomalí svůj růst).