Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookies.
Ajax-loader

Borůvkový ráj při Borůvkobraní v Bor(ůvk)ovanech

BORŮVKOBRANÍ - Borovany u Českých Budějovic, 13. a 14. 7. 2013 -  IX. ročník gastronomicko-kulturní akce.

Lesy v okolí Borovan ukrývají modré bohatství. Tento poklad si místní už několik let nenechávají pro sebe, a tak i letos má v kulturním kalendáři obce své místo stále populárnější Borůvkobraní – borůvkové a folklorní slavnosti. Modrou pusu od nejrůznějších dobrot připravených z borůvek můžete mít o víkendu 13. a 14. července. Bývalý klášter, jeho nádvoří a park, ale i školní jídelna, budou v těchto dnech tonout v modři malých kuliček. 

Borůvkový ráj při Borůvkobraní v Bor(ůvk)ovanech
Novinkou letošního ročníku je ukázková borůvková zahrada, kde bylo na podzim 2012 vysázeno 8 odrůd zahradních borůvek a kde vám poradí Borůvkový zahradník s jejich pěstováním a budete mít možnost si sazenice také zakoupit. Tato zahrada je přístupná veřejnosti od května do konce září. V Borůvkové zahradě bude v průběhu Borůvkobraní vznikat socha ze dřeva – Borůvka.

Další novinkou je výstava výtvarných prací dětí, fotografií a aranžmá borůvek a ručních prací místních žen na téma Borůvkový ráj.

Pro návštěvníky Borůvkobraní bude připravený borůvkový a řemeslný jarmark, borůvkové a staročeské občerstvení. Zakoupíte zde borůvky, džemy, lívance, koláče, kremrole, domácí likér, pivo, borůvkové portské víno – jak jinak než vše z borůvek… Gastronomickými novinkami letošního Borůvkobraní jsou například borůvková pizza, paštika, maso na borůvkách a borůvkový sirup.  

Borůvkový ráj při Borůvkobraní v Bor(ůvk)ovanech
Jak moc dětem borůvky chutnají, to mohou předvést při soutěži dvojic jedlíků O poklad borůvkového koláče.Dospělí soutěží v pojídání knedlíků O krále borůvkových knedlíků. Všichni se pak mohou zúčastnit Mistrovství světa v chytání borůvek do úst za 1 minutu.

Na Borůvkobraní ale nemusíte jen jíst. Můžete načerpat inspiraci pro svou kuchyni, zahradu i dekoraci bytu. V Borůvkovém receptáři kuchař Petr Stupka představí tradiční i netradiční borůvkové dobroty, a to včetně ochutnávky. O léčivých účincích lesních bobulí se přesvědčíte v Borůvkové lékárně. Rádi se originálně krášlíte? Pak právě pro vás je připraven kurz borůvkové batiky, malování na trička, tvoření borůvkových náušnic či skleněných korálků v prostorách parku.  

Máte strach, že vaše malé děti se na jarmarku budou nudit? Bojíte se zbytečně. I na ně v Borovanech pamatují. Čekají na ně pohádky divadélka Játojsem a loutkového souboru Jiskra, kejklíř Vojta, čtení Borůvkové pohádky, historické kolotoče a borůvkové soutěže a hry v parku.

Borůvkový ráj při Borůvkobraní v Bor(ůvk)ovanech
Nechybí bohatý kulturní program. Sobotní den je věnovaný jihočeskému folklóru, lidové kuchyni, s večerním koncertem GIPSY WAY cikánské kapely Romano stilo z Bratislavy. V neděli se vystřídají nejrůznější žánry zaměřené na všechny věkové kategorie, celou akci zakončí večerní koncert folkové kapely Poutníci. 

Podrobný časový program naleznete na www.boruvkobrani.cz

Fotogalerie

Barbora Šumná

21. 06. 2013


Přidat komentář

Facebook komentáře