Na jaře se začínají objevovat první čerstvé bylinky. Čerstvá pažitka, petržel, libeček nebo medvědí česnek se dají snadno vypěstovat nebo koupit na trhu. Jak je co nejefektivněji zužitkovat?
Medvědí česnek má výrazné aroma a je nejlepší bez tepelné úpravy. Hodí se do pomazánek, pesta nebo bylinkového másla. Pokud se vaří, ztrácí chuť a snadno zhořkne.
Pažitka je ideální například do vajíček, tvarohu nebo lehkých jarních salátů. Vydrží i krátké zahřátí, ale dlouhé vaření ubírá barvu a svěžest.
Petržel patří k nejuniverzálnějším bylinkám – čerstvá se přidává do polévek, omáček, masa i těstovin. Můžete ji ale i krátce orestovat na másle, čímž vynikne její jemně oříšková chuť.
Libeček má výrazné aroma a doporučuje se dávkovat opatrně. Stačí přidat malé množství do vývaru, luštěnin nebo bramborových jídel. Funguje jako přirozené dochucovadlo, podobně jako bujon.
Když máte čerstvých bylinek víc, než spotřebujete, existuje několik způsobů, jak je uchovat. Dobrou volbou je zamražení – nasekané bylinky smíchejte s olejem a vložte do tvořítek na led. Další variantou je sušení. Vhodné bylinky na sušení jsou například tymián, oregano nebo majoránka. Měkké a aromatické druhy jako bazalka nebo máta sušením ztrácejí své silné aroma, můžete z nich ale připravit pesto. Není nutné používat jen bazalku – osvědčí se i petržel, pažitka, kopr nebo medvědí česnek. Stačí je rozmixovat s olejem, stroužkem česneku, ořechy a parmezánem. V ledničce vám takové pesto vydrží i několik měsíců, stačí jen po ubrání zalít troškou kvalitního oleje.
Za vyzkoušení taky stojí bylinkové máslo, které je hotové do pár minut. Do měkkého másla přimíchejte najemno nasekané bylinky, trochu soli a citronovou kůru. Zabalte do potravinářské fólie, uložte do lednice a používejte k masu, zelenině nebo pečivu. Rychlou variantou je také bylinkový dresink: postačí lžíce dijonské hořčice, kelímek zakysané smetany, pár bylinek, sůl – je výborný jako zálivka na salát nebo k pečeným bramborám.
Čerstvé bylinky dodají výraznou chuť i jednoduchým pokrmům. Nebojte se je používat, můžete s nimi posypat chleba s máslem, přidat je do rýže nebo do domácí limonády. Využijte jarní sezónu naplno a zařaďte bylinky do každodenního vaření!