Cholesterol řešte včas. Vyhnete se tak doživotním lékům s nebezpečnými vedlejšími účinky

Odhalil u vás lékař zvýšenou hladinu cholesterolu nebo triglyceridů? Nemoci oběhové soustavy, které s hladinou krevních tuků souvisejí, představují v České republice nejčastější příčinu úmrtí. Přitom mnohdy stačí upravit jídelníček, začít se více hýbat a snížení hladiny krevních lipidů na sebe nenechá dlouho čekat.

Cholesterol je steroidní látka, díky které tělo dokáže zpracovávat tuky, pomáhá také při stavbě buněčných membrán a je potřebný při tvorbě hormonů a vitaminu D. Část cholesterolu si naše tělo vyrábí samo, syntézou v játrech. Zbytek přijímáme ve stravě. Podobné je to také s triglyceridy – tukovými částicemi sloužícími tělu jako energie. Jejich zdrojem je potrava, hlavně potraviny bohaté na nasycené mastné kyseliny nebo jednoduché cukry, jejichž trávením v játrech se triglyceridy uvolňují do krevního řečiště. Vznikají také rozkladem tukové tkáně při delším lačnění. Pokud tedy nestojí za zvýšenou hladinou krevních lipidů vrozená porucha, bývá problémem konzumace jídel s vysokým obsahem tuků nebo jednoduchých cukrů, jako je i alkohol, které jejich hladinu v krvi nebezpečně zvedají.

Jaká jsou rizikaCholesterol řešte včas. Vyhnete se tak doživotním lékům s nebezpečnými vedlejšími účinky

Cholesterol není nebezpečný, pokud se jeho celková hladina u dospělého člověka pohybuje pod hodnotou 5,00 mmol/l (milimolů na litr). Navíc rozlišujeme dva druhy cholesterolu: HDL neboli „hodný“ cholesterol a LDL neboli „zlý“ cholesterol.

HDL pomáhá vracet nadbytek cholesterolu z krve do jater, kde je odbouráván, a proto je pro náš organismus důležitý.

LDL má ale schopnost usazovat se na cévních stěnách, omezuje jejich průchodnost a může vést až k infarktu myokardu, cévní mozkové příhodě, ucpávání cév a dalším onemocněním oběhové soustavy. 
Hladina cholesterolu nad 6,5 mmol/l už proto obvykle vyžaduje intenzivní léčbu léky na předpis, které bohužel mohou mít řadu vedlejších účinků, jako je například poškození jater a ledvin, bolesti kloubů, rozvoj polyneuropatie a podobně. 

Řešte cholesterol včas

Problém s vysokým cholesterolem trápí až 70 % populace ve věku 25 až 64 let. Nejrizikovější skupinou jsou kuřáci, lidé s nadváhou, konzumenti alkoholu, diabetici a starší lidé. Není ale výjimkou, že se s vysokou hladinou cholesterolu potýkají i mladí lidé. Může za to špatná životospráva, sedavý způsob života a nedostatek pohybu, případně vrozené poruchy jaterního enzymu.

Pokud u vás lékař odhalil zvýšenou hladinu cholesterolu či lipidů obecně, je důležité omezit příjem tučných jídel, sladkostí, alkoholu a přidat do svého jídelníčku ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo, ryby a nenasycené tuky. Rozhodně byste se také měli pravidelně hýbat.

Včasným řešením cholesterolu se můžete vyhnout doživotní medikaci léky na předpis nebo nutnost jejich užívání alespoň oddálit.

přidejte na:
Šéfredaktor

13. 08. 2024

Fotogalerie


Další články

Přidat komentář