Říkáte si o čem to tady mluvíme? Miso? Ne, nespletli jsme se. Řeč je o fermentované vyzrálé orientální kořenící pastě, která se vyrábí ze sójových bobů, rýže, nebo například z různých druhů mouky. Stejně jako sójová omáčka, se i ona, liší dobou fermentování a zrání. Můžeme se tedy setkat s pastou hladkou, hrubou, ale i světlou nebo tmavou.
Miso se používalo už ve 3. století před naším letopočtem v Číně, odkud se přeneslo do Japonska. Stala se velmi oblíbenou pro budhistické mnichy a vlastně je jednou z hlavních kulinářských dochucovadel celé Asie. Nejčastěji se používá k výrobě Miso polévky, která se připravuje z Miso pasty, strouhaného zázvoru, sezamového oleje a jiných podobně tradičních asijských surovin.
Miso se však nemusí používat jen do polévek, ale také třeba k restovaným jídlům, do marinád, dresinků apod. Má podobné využití jako český masox.
Pasta miso obsahuje živé enzymy, které jsou blahodárné na naše zažívání, zmírňuje důsledky kouření a taky produkuje vitamín B12, který si naše tělo umí samo vyrobit. Také proto je důležité vědět, že stejně jako kysané zelí, se ani tato pasta nemá vařit, aby se nevyvařily její blahodárné účinky na náš organismus. Japonci tradují, že miso polévka přináší zdraví, mládí a dlouhověkost a proto ji podávají denně na snídani. Pamatujte ale, že jakmile ji jednou otevřete, musíte ji uchovávat v chladu.
Miso obsahuje málo kalorií, proto se také může stát vašim spojencem při boji s nadváhou. Samo o sobě je také dost slané a proto při přípravě jakéhokoliv jídla z této pasty není třeba již jídlo solit a zatěžovat tak náš organismus více.
3 hlavní typy miso koření
Kome - nebo-li bílé miso je lehké, jemné a běloučké pro přípravu zimních polévek
Mugi miso - žluté, středně silné koření, je nejčastěji používáno při každodenní potřebě v japonských kuchyních a k přípravě omáček
Hacho miso - je červené až tmavě čokoládově zbarvené, je hodně viskózní a má silné pronikavé aroma.
Zdravotní účinky
Miso povzbuzuje životní sílu, podporuje látkovou výměnu a je bohatá na minerály. Pomáhá při špatném trávení, vyživuje pokožku a krev a tím podporuje tvorbu buněk a kožní tkáně, pomáhá při srdečních chorobách, rozpouští v krvi cholesterol. Je velkou pomocí při vysokém krevním tlaku, zmírňuje důsledky kouření nebo konzumace alkoholu, pomáhá jako prevence proti alergiím a tuberkulóze.
Použité zdroje obrázků: http://www.organicshoppermag.com, https://thucduongohsawa.wordpress.com/
Veronika 27. 09. 2015, 11:50
Veronika 27. 09. 2015, 11:54
05. 10. 2015, 14:12
Drahoslava 07. 07. 2016, 14:03
07. 07. 2016, 14:55