Jak si vybrat novou troubu? Na výběr dnes máte nepřeberné množství

Trouba. Bez ní se neobejde téměř žádná kuchyně. Ať už ji používáte často a vytváříte všemožné lahůdky od dortů po chleba, nebo v ní jenom občas pečete maso či zapékáte.

Jste na tu svou zvyklá, a tak jí odpustíte i drobné hříšky, třeba to, že peče nestejnoměrně. Prostě si s tím umíte poradit. Ale možná by si vaše kuchařské dovednosti zasloužily naopak troubu úplně novou, se kterou by byla radost pracovat. Dnešní přístroje toho umí daleko víc a mají programy, o kterých se vám dřív ani nesnilo.

Vestavěná, nebo volně stojící trouba

Většina lidí volí vestavnou, hlavně proto, že zabere méně místa. Navíc ji můžete dát téměř kamkoliv, ideálně do výše očí. Pokud tedy chystáte třeba i malou rekonstrukci kuchyně, je to pro vás určitě nejlepší volba. Pokud se vám ale do takové akce nechce a chcete ji mít na původním místě, zvolte prostě volně stojící spotřebič. Obojí má své výhody a nevýhody.

Jaký zdroj energie?

Volit můžete mezi plynem a elektřinou. Ale dnes už vlastně elektrické spotřebiče převládají, hlavně proto, že se v nich dobře reguluje teplota v rozsahu od 35 až do 350 °C. Je ale víc typů.

S klasickým ohřevem

Ze všeho nejvíc se blíží troubě, na kterou jsme zvyklí ze sporáků. Má horní i spodní ohřev a často také funkci grilování.

Výhody a nevýhodyJak si vybrat novou troubu? Na výběr dnes máte nepřeberné množství

Je levná, dobře se reguluje teplota, rozložení tepla není rovnoměrné, nelze použít více plechů zároveň.

Horkovzdušná

Podobá se klasické, ale má ventilátor, který rozhání teplo a udržuje uvnitř stejnou teplotu. To umožňuje lepší a rovnoměrnou přípravu jídel. Existují dva typy. Jeden má pouze ventilátor, který rozhání teplý vzduch ohřátý horním či spodním ohřevem, druhý má také ventilátor, ale navíc kruhové topné těleso, takže vhání do trouby již ohřátý vzduch. Výrobci ji někdy nazývají troubou s pravým horkým vzduchem.

Výhody a nevýhody

Rovnoměrné pečení, lze připravovat více druhů najednou a chutě a vůně jednotlivých vrstev se nepromísí, šetří čas, někdy přílišné vysušování pokrmu.

Parní

V dnešní době asi to nejlepší, co na trhu najdete. Můžete v nich nejen péct, ale také vařit, grilovat, pošírovat, rozmrazovat, připravovat pokrmy bez tuku. Díky páře se vám maso nevysuší, zelenina bude křupavá a zachová si barvu. Rozhodně si parní troubu nespleťte se spotřebičem s parní funkcí. Ten totiž kombinuje troubu klasickou s párou, kterou můžete podle potřeby přidávat, ale nejde o stejný přístroj. Nutno ale přiznat, že nějaké výhody má, třeba, že maso bude šťavnaté a moučníky nadýchanější.

Výhody a nevýhody

Pečení je zdravé, připravované potraviny si zachovají barvu a chuť, regulace množství páry podle typu pokrmu, příprava jídla i bez použití tuku, šetrná a zdravá příprava vyšší cena.

Velikost

Vestavné trouby mají většinou rozměry 60 x 60 cm, ale můžete koupit i menší v rozměrech 45 x 60 cm. Pokud pečete pro hodně lidí, zvažte troubu širokou 90 cm. Důležitější než rozměry je ale objem a tady můžete vybírat ze tří kategorií. 

  • malé – 12 až 35 litrů střední – 35 až 65 litrů
  • velké – nad 65 litrů

Pro jednotlivce nebo malou domácnost bohatě vystačí trouba o objemu do 45 litrů. Běžná rodina s občasným pečením vystačí s troubou od 45 do 70 litrů. Početnější domácnosti a fanoušci domácího pečení by měli raději zvolit objem nad 70 litrů.

Když je trouba Smart čili chytrá

Vyrábí je čím dál tím víc firem a je to tak trochu malý zázrak. Troubu totiž můžete ovládat chytrým telefonem nebo tabletem. Na dálku nastavíte teplotu, nebo si třeba troubu předehřejete, průběh pečení můžete kontrolovat odkudkoliv. V aplikaci, která to umožňuje, najdete i recepty, návody na údržbu či řešení případného problému.

Když si vyberete recept, můžete ho rovnou do trouby poslat, video recept se zase promítne přímo na obrazovku dvířek. A některé trouby si s vámi i popovídají, protože jsou v nich integrovaní chytří asistenti. Třeba vás upozorní, že máte přidat nějakou ingredienci. Pokud už máte spotřebiče zapojeny do systému chytré domácnosti, troubu tam jen přidáte.

přidejte na:
Šéfredaktor

10. 10. 2024

Fotogalerie


Další články

Přidat komentář