Jak voní jaro? Čerstvě, svěže a po bylinkách

Po třeskuté zimě vstupuje do našeho života jaro jako anděl. První jarní sluneční paprsky hřejí nejen naše tělo, ale i naše srdce, a proto je třeba jaro řádně přivítat a to nejlépe se svými nejbližšími u jednoho stolu nad skvělým jídlem. 

Jak voní jaro? Čerstvě, svěže a po bylinkách
Velikonoce vítají jaro

Příležitostí, pro přivítání jara stvořenou, jsou Velikonoce. Jejich duchovní význam se sice časem trochu vytratil, ale stále jsou oblíbeným svátkem, který české rodiny dodržují a neopomenou si jej obohatit o tradiční lahůdky, které podávali po předvelikonočním půstu dávno před námi naši předci. 

„U Velikonoc nebyl velký výběr jídel, jaký známe u jiných svátků. V čase Velikonoc byl dlouhý čas předsunutého postu a tehdy se nejedlo nic výjimečného, pokud se jedlo vůbec,“ přibližuje velikonoční období Jiřina Langhammerová, etnoložka a odbornice na české tradice, a pokračuje: „O Hodech to pak nebyla jídla nijak svérázná – pečené maso, jen ojediněle skopové, jinak běžné typy sváteční pečínky, jako moučník mazanec, někde piškotový beránek. K tomu vejce – dětem při koledě chutnala vařená, oloupaná z barevné skořápky, posléze se z nich dělaly různé saláty, zejména ve městech posledních generací. Specialitou byla někde hlavička-hlavnička - nákyp z několika druhů masa se zamíchanými vejci, kopřivami a houskou namočenou v mléce – vše zapečené a pojídané za tepla i studena. U velikonočních jídel je více než vlastní kulinářská podstata, tedy význam chuti a dobrého hoštění, podstatná jejich výtvarná podoba spojená s obsahovou stránkou. Modelem jsou právě kraslice – krásná vejce – červeně i pestře malovaná, vzorovaná, s veršíky o lásce, výmluvná ve významu obrody života a zároveň dobrá jako jarní pokrm.“

Jak voní jaro? Čerstvě, svěže a po bylinkách
Velikonoce voní po čerstvých surovinách

První slunečné dny voní po jarní cibulce, mladém špenátu a křehkém mase. Tyto suroviny jsou například součástí menu GreenYacht Hotel & Restaurant, jedné ze zúčastněných restaurací: „Mám rád čerstvou a lehkou kuchyni, proto u nás v rámci festivalu Vůně jara a během velikonočních svátků najdete například krém z čerstvého špenátu a mladých kopřiv s parmazánovými krutony,“ říká Jan Bušina, šéfkuchař restaurace, a doplňuje: „Jako hlavní chod budete moci ochutnat kukuřičné kuřátko pečené s jarní nádivkou, čerstvými bylinkami, glazovanou karotkou a bramborami Grenaille a jako dezert budeme servírovat tradičního velikonočního beránka s čokoládovým a vanilkovým krémem podávaného s marinovaným ovocem.“

„Každá restaurace si zvolí své vlastní menu, vybrané speciality by však neměly být součástí běžné nabídky. Důraz je kladen na rozmanitost chutí a výběr čerstvých sezónních surovin,“ popisuje Pavel Suchánek z Alakarte.cz, která Festival chutí organizuje.

Jak voní jaro? Čerstvě, svěže a po bylinkách
Také ostatní zúčastněné restaurace se opíraly při přípravě svých pokrmů o tradiční velikonoční recepty a o recepty z typicky jarních surovin. Například jarní nádivku s kopřivami podávanou s dipem z červené řepy nabídne jako předkrm restaurace Ambroisie. Jako hlavní chod je v menu krůtí prsíčko pečené s glazurou z javorového sirupu a drceného pepře servírované s jarním bramborovým salátem a jako dezert domácí jablečný koláč s cukrovou krustou a vanilkovou zmrzlinou. Secret of raw podává zeleninovou polévku s mrkvovými křupinkami, Raw tacos s variací čerstvých klíčků a svěží hruškový dort. Na své si přijdou i milovníci exotické kuchyně. Sushi Point servíruje japonskou polévku Misoshiru s řasami wakame, jarní cibulkou a tofu jako hlavní chod California roll plněné avokádem, lososem, okurkou a japonskou majonézou, obalené ve třech druzích kaviáru a v bílém sezamu. Jako sladká tečka jsou v nabídce rýžové košíčky plněné mangem zabalené v bambusovém listu.


přidejte na:
Barbora Šumná

27. 03. 2013

Fotogalerie


Další články

Přidat komentář