Lněné semínko pro vaše zdraví

Lněné semínko je u nás hodně oblíbenou superpotravinou. Semínka jsou bohaté na nenasycené mastné kyseliny omega-3 a 6, dále obsahuje lignany, a především v něm najdete spoustu vlákniny.

#chefparade-siroky 

Účinky lněného semínka

Konzumace lněného semínka se doporučuje především těm, kteří trpí revmatismem, diabetem, potížemi s vysokým tlakem, zácpou či trávícími obtížemi. Pomáhá léčit i zánětlivá a nádorová onemocnění a prospívá i těm, kteří jsou unavení či zažívají vysokou psychickou zátěž. Zmírňuje projevy atopického ekzému a lupenky. Také by jej měly užívat i těhotné a kojící ženy.

Lněná semínka musíte umět správně zpracovat

Jestliže něčím nenarušíte jeho slupku či jej pořádně nerozkoušete, jsou pro nás špatně stravitelná. Měli byste si semena namlít, ale skladovat je takto nemůžete. Proto jej vždy zpracujte těsně před tím, než se je rozhodnete konzumovat.


Můžete si ze semínek připravit hmotu, která vznikne po smíchání s vodou. Tam lněná semínka nabobtnají a tím se začíná tvořit sliz. Z takto vytvořeného slizu se pak vytvoří nálev. Ten vznikne tak, že lněná semínka 5 minut povaříte a poté je necháte alespoň 15 minut odstát.


Ze slizu se dá připravit i vynikající nápoj. Lněná semínka stačí zalít vodou a nechat je v té vodě přes noc. Ráno je pak stačí už jen rozmixovat. Nemusíte je zalévat pouze vodou. Chutnají skvěle i s pomerančovým džusem.  Doporučuje se za den zkonzumovat pouze 3 lžíce lněného semínka, takže to s nimi nesmíte přehánět.


Další využití v kuchyni

  • Skvěle vám při pečení nahradí vajíčko. Jednu lžíci lněného semínka zalijte horkou vodou (3 lžíce) a opět nechte nabobtnat. Pak rozmixujte ponorným mixérem. Je to snadné, že?

  • Z lněných semínek se získává i lněný olej, který našemu zdraví ohromně prospívá. Můžete si jej pořídit v prodejnách se zdravou výživou, ale dejte si pozor, rychle žlukne. 

  • Proto se ho snažte spotřebovat co nejrychleji a uchovávejte ho vždy v ledničce. Tento olej se pak přidává do ranní kaše či do salátu. Doporučuje se ho konzumovat především k potravinám, které jsou bohaté na bílkoviny a síru, což se týká čerstvého sýru, pažitky, tvarohu česneku, cibule či jogurtu.

#tescoma-velmi-siroky 
přidejte na:
Šéfredaktor

23. 08. 2017

Fotogalerie


Další články

Přidat komentář