Meduňka patří mezi nejoblíbenější bylinky našich parapetů. Dá se využít na nejrůznější způsoby včetně přírodní léčby nebo domácí kosmetiky.
Kdysi meduňka sloužila i jako ochrana před zlými silami a nemocemi
Ve středověku si ji proto lidé vysazovali před dveře domů. Účinkuje při nespavosti, uklidňuje bušení srdce, léčí srdeční i psychické neurózy. Je zároveň jednou z takzvaných ženských bylinek – pomáhá při nevolnostech a zvracení v těhotenství. Ulevuje při astmatu, má antivirotické účinky, hojí povrchové infekce včetně oparů, pomáhá na revmatické otoky a modřiny. Je vhodným lékem při překyselení.
Vlasová voda
Meduňková vlasová voda pomáhá proti mastným vlasům a dodává jim lesk. Jak na to? Hrst sušené nebo tři hrsti čerstvé meduňky přelijeme půl litrem vroucí vody a necháme 20 minut louhovat. Přecedíme a přidáme necelou lžíci jablečného nebo vinného octa. Vlasovou vodou si pak opláchneme umyté vlasy. Můžeme, ale nemusíme, ještě opláchnout čistou vodou.
Sirup na spaní
Asi ¾ šálku meduňkových lístků nasypeme do menšího hrnce a přidáme tolik vody, aby byly lístky ponořené. Vaříme částečně zakryté pokličkou tak dlouho, dokud se voda nezredukuje na polovinu. Scedíme. Do poloviny šálky koncentrovaného odvaru přimícháme ¼ hrnku medu, může být i více. Uchováváme v ledničce po dobu nejvýše tří dnů. Dávkujeme 1 polévkovou lžíci na noc. Lék není vhodný pro děti do 1 roku.
Olejíček proti oparům
Sušenou meduňku vložíme do sklenice a zalijeme mandlovým olejem tak, aby byla zcela ponořená. Obsah necháme měsíc louhovat, občas protřepeme. Po měsíci přecedíme přes plátýnko nebo gázu a nalijeme do skleničky s kapátkem. Postižené místo olejíčkem natíráme několikrát denně.