Září a říjen se neodmyslitelně pojí s oranžovou barvou, křehkou slupkou a vůní připomínající meloun. Ano, řeč je o dýni! Ta není sama o sobě nijak zvlášť chuťově výrazná (nejvíce připomíná asi cuketu), ale můžete z ní vykouzlit celou řadu báječných pochoutek!
NĚCO MÁLO O DÝNÍCH
Dýně má hrubou vnější slupku, na které je přichycená dužina. Na povrchu je hladká s mírným žebrováním, podobně jako stopka, která dýni spojuje se zbytkem listnaté rostliny. Uvnitř je dýně dutá a vnitřek vyplňují semínka.
V našich obchodech nejčastěji najdete dýni obecnou (může dorůst do gigantických velikostech), Hokkaidó (japonská dýně, kterou není třeba loupat), muškátové dýně (má tmavě zelenou a sytě oranžovou barvu) nebo máslovou dýni (béžová barva s podlouhlým tvarem a jemně oříškovou chutí).
POZITIVNÍ ÚČINKY NA TĚLO
-
Posiluje trávicí systém,
-
Odvádí škodlivé toxiny z těla pryč,
-
Posiluje imunitní systém,
-
Podporuje správnou funkci srdce,
-
Snižuje hladinu cukru,
-
Pomáhá normalizovat funkci ledvin,
-
Obsahuje vitamin A, beta-karoten, hořčík a draslík
-
Bohatá na vlákninu,
-
Působí pozitivně na pokožku.
DÝŇOVÁ SEMÍNKA A OLEJ
Dýňová semínka obsahují vysoké procento zinku. Ten má protizánětlivé účinky a zvyšuje kvalitu vlasů a nehtů. Semínka mají silné antioxidační účinky a zároveň posilují imunitní systém.
Dnes se dají běžně sehnat v každém supermarketu, ale můžete si je velmi snadno připravit i doma. Stačí je dát do trouby s pečícím papírem (cca 200 °C) a po 20 min je zkontrolujte, jestli jsou hezky opečené.
TIP: Pokud si je navíc uvaříte v osolené vodě, můžete je takto připravovat i se slupkou.
Druhou variantou, jak do sebe blahodárné účinky dýní dostat, je prostřednictvím dýňového oleje. Ten má úžasný vliv na náš mozek a velmi často se používá pro posilování imunity. Mimo jiné má i úžasné účinky na naši pleť a brání proti nadýmání.