Pochutnejte si na mléčných výrobcích i s laktózovou intolerancí

Možná se domníváte, že si kvůli nesnášenlivosti laktózy nemůžete dopřávat žádné mléčné výrobky. Ale opak je pravdou. Bylo by rozhodně velkou chybou výrobky z kravského mléka ze stravy vyloučit, neboť našemu tělu dodávají nenahraditelné nutriční látky.

Pochutnejte si na mléčných výrobcích i s laktózovou intolerancí
Laktózová intolerance patří mezi nejběžnější zdravotní obtíže související s příjmem potravy. Její výskyt je vázán místně i rasami - nejvyšší je u Asiatů a Afričanů. Naopak nejvíce laktózově tolerantní jsou obyvatelé severní Evropy (cca 90 %), u Čechů se jedná o 70 % populace.

Zní logicky, že ve stravě vynecháme potraviny, které nám způsobují zdravotní potíže. Také všichni víme, že mléčné výrobky obsahují mléčný cukr, neboli laktózu. Tedy se nám nabízí, že lidé s nesnášenlivostí laktózy by neměli konzumovat mléčné výrobky. Jenže nic není černobílé.

„Laktózově intolerantní osoby mohou denně konzumovat 6-12 gramů laktózy, což není malé množství. Z mléčných výrobků by měly preferovat zakysané mléčné výrobky (jogurty, zákysy, kefíry) a sýry,“ sděluje PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D. v rámci projektu na podporu mléka a mléčných výrobků Bílé plus. „Zakysané mléčné výrobky mají oproti samotnému mléku výhodu, že obsahují o 20-50 % méně laktózy.“

Jak je to ovšem se sýry? „Při výrobě sýrů je odstraňována syrovátka, která obsahuje značné množství laktózy. Zbytky laktózy se také ztrácí během zrání sýrů," vysvětluje odbornice. „Mám-li být konkrétní, během dne může člověk s nesnášenlivostí mléčného cukru zkonzumovat například 200 g cottage sýru a 150 g jogurtu, nebo třeba 100 g sýru a pár kousků pečiva s tvarohovou pomazánkou. Tyto příklady splňují hlavní zásadu – tedy denní dávku laktózy 6-12 gramů.“

Pochutnejte si na mléčných výrobcích i s laktózovou intolerancí
Nově se na českém trhu začaly objevovat i mléčné výrobky, které jsou zbaveny laktózy během jejich výroby. I to je cesta, jak konzumovat mléčné výrobky bez omezení. Důležité ovšem je, aby byly mléčné výrobky ve vaší stravě zastoupeny. Obsahují totiž téměř veškeré makro-i mikroživiny, která jsou nepostradatelné pro život. 

„Za všechny výhody mléčných výrobků si jmenujme prevenci osteoporózy, kontrolu hmotnosti, prospěšný vliv na trávení, pokožku, vlasy a nehty“ dodává PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D. v rámci projektu na podporu mléka a mléčných výrobků Bílé plus. Více informací na www.bileplus.cz
přidejte na:
Barbora Šumná

19. 06. 2013


Další články

Přidat komentář
Vaříte rádi? Zajímá Vás zdravá výživa a vše kolem jídla? Pak ste tu správně. sRecepty.CZ jsou komunitním portálem, kde se setkávají uživatelé s podobnými zájmy.