Chladné počasí vede často k oslabení imunitního systému. Kanceláře a školy jsou plné bacilů, které se šíří nadzvukovou rychlostí a odolá jim jen opravdu silný jedinec.
Jak se takovým jedincem stát?
Dnes už víme, a věděly to i naše babičky, že správně zvolená strava dokáže snížit riziko vzniku onemocnění nebo pomoci tělu při regeneraci, pokud už se s nějakou nemocí trápíme.
ŽELEZO JAKO ZÁKLAD IMUNITY
Nedostatek železa v krvi může vést ke ztrátě imunitního systému, chudokrevnosti a zvýšenému vypadávání vlasů. Mezi potraviny, které jsou bohaté na železo patří sušené droždí, vepřová játra, ryby, mořské plody, luštěniny, sója, kvalitní kakao, některé ořechy a semínka.
NÁŠ TIP: MÁK
Mák je skvělým zdrojem nejen železa, ale dalších pro tělo prospěšných látek. Je důležitým zdrojem vlákniny, řetězce vitaminů B, fosforu a vápníku. Jeho pravidelná konzumace napomáhá ke snížení nebezpečného cholesterolu LDL a posílení imunitního systému.
PŘÍRODNÍ PROBIOTIKA
Probiotika jsou tělu prospěšné bakterie, které působí ve střevech. Jejich množství a síla ovlivňuje lidskou odolnost vůči nemocem, a to již od raného dětství. Patříte-li mezi jedince, kteří již od malička byli náchylnější k onemocnění, měli byste přírodní probiotické výrobky zařazovat do svého jídelníčku pravidelně.
Úžasným zdrojem probiotik je kysané zelí, kefír, bílé jogurty, tempeh, kombucha nebo smetana.
NÁŠ TIP: BORŮVKY
Borůvky patří mezi zástupce antioxidantů, kteří chrání tělo před působením volných radikálů. Mimo jiné mají i vysoký obsah vitaminu C. Zima není na borůvky bohužel bohatá, a tak se vám nabízí dvě možnosti, jak i přes chladné měsíce tuto super potravinu konzumovat. Buď si můžete borůvky předem zavařit a udělat z nich domácí marmeládu nebo je kupovat zamrazené.