Ředkvičky

Tato kořenová zelenina je zdravá a populární. Dá se vypěstovat v kterémkoliv ročním období a existuje spousta druhů. Liší se tvarem i chutí a konzumují se zpravidla v syrové formě.


Jejich chuť je sladká a zároveň štiplavá. Může za to hořčičný olej. Původně se pěstovala v Asii a později se rozšířila do světa. Dnes se pěstuje převážně v Evropě a také v Americe. Mohou mít krásný kulatý tvar, ale některé druhy jsou protáhlé (oválné). Barva také nemusí být vždy červená. Najdeme je i bílé, červeno-bílé a černé. Odlišují se i kvůli míře palčivosti (ostrosti).

Účinky

Ředkvičky jsou bohatým zdrojem vitamínu C, B, vápníku, hořčíku a draslíku. Také obsahují kyselinu listovou a nikotinovou, selen a karoten. Díky nim budete mít posílenou imunitu, zlepší se vám kondice a tělo se zbaví těžkých kovů. Funguje jako prevence proti ledvinovým a žlučovým kamenům a pomáhají snížit cholesterol. Jsou přírodním antioxidantem. Kvůli vláknině se nám zlepší trávení a zbavíme se i případné plynatosti.

Rady

Při nákupu se zaměřte na jejich pevnost a čerstvost. Měli by obsahovat hodně šťávy a vybírejte spíše křehčí kusy. Všímejte si, jestli mají zelené a jemné listy. Pokud je vložíte do ledničky, měly by vám vydržet čerstvé přibližně týden. Ale nejdřív jim odstraňte listy. Spíše byste měli kupovat bio ředkvičky, i když bio potraviny běžně nekupujete. Tady si raději připlaťte, protože jejich běžná verze je zpravidla přehnojená dusičnany, a ty vám v těle mohou vytvářet karcinogenní látky, které vám mohou způsobit rakovinu.

Ředkvičky v kuchyni

Po oddělení listů a kořínků byste měli ředkvičky umýt. Ale nenechávejte je pod vodou ani mimo ledničku moc dlouho. Jinak je připravíte o jejich vitamíny, o chuť i vůni. Jelikož se zásadně konzumují v syrovém stavu, přidáváme je do salátů, hodí se i v nějaké formě předkrmu a také jsou osvěžující pomazánky. Hodí se také k uzeninám a sýrům. Ale upravují se i tepelně. Můžete je uvařit v polévce nebo je poduste či upečte k masu. Dají se i naložit, ale je vhodné kombinovat i s jinou zeleninou.

přidejte na:
Šéfredaktor

07. 06. 2018

Fotogalerie


Další články

Přidat komentář