Jednou to jsou tuky, jindy bílkoviny a poslední dobou zase sacharidy. Odborníci na výživu se posledních několik let předhánějí v tom, aby nám řekli, kdo je hlavním viníkem obezity a nadváhy u lidí. Podíváte-li se však pozorněji, zjistíte, že sacharidy najdete prakticky v každém jídle. Jaké druhy sacharidů se tedy vyplatí konzumovat, aby tělo prospívalo?
Sacharidy se vyskytují skoro ve všech surovinách, se kterými v kuchyni pracujeme. Najdete je v luštěninách, sušenkách, limonádách, ovoci i klasických sladkostech. Ačkoli všechny vyjmenované potraviny dodávají tělu energii, některé pro zdraví člověka nejsou nejvhodnější.
Komplexní ANO, rafinované NE
Komplexní sacharidy pochází z čerstvých surovin, které jsou minimálně průmyslově zpracované. Jedná se například o luštěniny, celozrnné obiloviny, brambory a zeleninu. Takové sacharidy obsahují velice důležitou vlákninu, minerály a vitaminy.
Nejlepší sacharidy, které si zaslouží místo ve vaší kuchyni:
- quinoa
- ovesné vločky
- černé fazole
- čočka
- mléko
- batáty
Oproti tomu rafinované sacharidy, cukry a škroby nenabízí tělu nic zajímavého. Patří sem cukry, škroby a bílá mouka, která je při zpracování zbavena vlákniny a živin. Pokud ve vaší stravě převládá konzumace zpracovaných potravin, dochází v těle ke zvýšení hladiny krevního cukru a nárůstu viscerálního (útrobního) tuku. Nevýhodou těchto sacharidů je i to, že obsahují minimum makroživin a velice rychle po nich dostanete hlad.
Nevhodné potraviny ke konzumaci ve větším množství:
- cukrovinky
- bílé pečivo
- slazené nápoje
- hotová jídla
- zahuštěné pokrmy a polotovary