Sedmikráska. Udělejte z ní zdravý sirup nebo mast na modřiny

Květy sedmikrásek z trávy vykukují po valnou část roku, od konce února po začátek listopadu. Sbírat je můžete kdykoli, nejvíce účinných látek mívá bylinka na jaře.

Sedmikráska se podobně jako slunečnice otáčí za sluncem a po západu květ stáčí hlavu k zemi, „uvadá“. Ke sběru tedy zvolte příhodnější denní dobu, kdy je květ plně rozvinutý, nejlépe poledne.

Účinné látky

Patří mezi ně hořčiny, třísloviny, sliz, silice a minerály. Účinky sedmikrásky jsou jemné, droga je proto vhodná i proSedmikráska. Udělejte z ní zdravý sirup nebo mast na modřiny malé děti. Pro dospělé se používá ve směsích s bylinami, které mají podobný účinek – jitrocel, mateřídouška, lipový květ či černý bez.

Léčivé účinky

V léčitelství se sedmikráska cení především při léčbě onemocnění dýchacích cest, protože podporuje tvorbu hlenu a jeho vykašlávání. Ideální je ve formě odvaru, tinktury nebo sirupu. Droga také urychluje hojení ran, modřin a bodnutí, má protizánětlivé účinky a zklidňuje ekzematickou pleť. Její svíravá chuť podporuje tvorbu žluči a trávení a díky obsahu sacharidu inulinu je tato bylinka vhodná pro diabetiky.

Využití

SEDMIKRÁSKOVÝ SIRUP

Zhruba 700 g čerstvě natrhaných kvítků sedmikrásky po umytí zalijte litrem horké vody. Přidejte jeden dva omyté pokrájené citrony (ideálně v biokvalitě, bez chemického ošetření) včetně kůry. Nechte louhovat do druhého dne, poté sceďte přes plátno či jemné sítko a květy vymačkejte. Přidejte kilo cukru a vařte na mírném ohni do zhoustnutí. Sirup užívejte v případě onemocnění dýchacích cest (nachlazení, kašel, zánět průdušek) po lžičkách nebo jím oslaďte čaj či ranní misku müsli.

MAST NA MODŘINY

Arnika je výbornou bylinkou pro vstřebávání hematomů a sedmikráska zmírňuje bolest a otoky. Společně tak znásobí síly a působí docela rychle. Vitamin E slouží jako antioxidant a prodlužuje životnost masti.

Ingredience:Sedmikráska. Udělejte z ní zdravý sirup nebo mast na modřiny

  • 90 g bambuckého másla
  • 5 g sušené arniky
  • 5 g sušených sedmikrásek
  • 3 kapky vitaminu E

Bylinky pomelte v mlýnku – čím menší částečky, tím lépe. Do misky odvažte bambucké máslo, přidejte bylinky a směs vložte do vodní lázně. Nechte macerovat za tepla (voda nesmí vřít) 4–5 hodin. Občas promíchejte a nezapomeňte kontrolovat a doplňovat vodu ve vodní lázni, aby se neodpařila. Následně macerát přefiltrujte přes plátno, přidejte vitamin E a přelijte do dóz. Pokud nemáte po ruce bambucké máslo, lze použít i olej lisovaný za studena (slunečnice, oliva) a macerát zahustit včelím voskem či cetearyl alkoholem. Klasici použijí sádlo.

přidejte na:
BB

04. 05. 2023

Fotogalerie


Mohlo by se vám líbit

Další články

Přidat komentář