Dáváte přednost sezónním potravinám? Tak nastražte uši, protože na pulty přichází surovina, z které je radost vařit! Ano, řeč je tentokrát o chřestu a v následujícím článku se dozvíte jaké jsou v jednotlivých druzích rozdíly, jak poznáte čerstvý kousek a hlavně, jaké pozitivní účinky má jeho konzumace na vaše tělo!
JAKÝ DRUH CHŘESTU VYBRAT?
Dnes se nám na pulty dostávají hned tři druhy této lahodné pochutiny. Liší se hlavně způsobem pěstování a obsahem cukru. Tak například bílý chřest je pěstovaný ve tmě, díky tomu mu chybí barvivo a považuje se za lokální potravinu. Zelený chřest se oproti tomu dováží ze všech koutů světa a během roku jej najdete na pultech takřka stále. Posledním druhem je chřest fialový, ten se pěstováním nijak neliší od toho zeleného, ale obecně obsahuje více cukru.
PODLE ČEHO SI CHŘEST VYBRAT?
Určitě i vás při nákupu v obchodě napadlo, jaký chřest si vlastně přinést domů. Zaměřit byste totiž měli primárně na jeho čerstvost. Tu poznáte podle toho, že by měl být stonek poměrně pružný a zároveň při jeho ohýbání byste měli mít pocit, že pukne. Také dávejte pozor, abyste vybrali chřest, který je čistý, některé stonky mohou časem začít plesnivět a takový kousek si domů rozhodně nechcete donést.
JAK CHŘEST PŘIPRAVIT?
-
Chřest očistěte po celé délce kromě hlavičky, díky tomu nebude hořký
-
Při jeho vaření nezapomeňte přidat špetku soli, cukru a klidně i několik plátků citronu – chuť bude výraznější a zajímavější
POZITIVNÍ ÚČINKY CHŘESTU
-
Reguluje hladinu cholesterolu
-
Zelný chřest je velmi účinný antioxidant
-
Působí preventivně proti zánětům močových cest
-
Odvodňuje
-
Udržuje zdravé cévy
-
Chrání imunitní systém
-
Podporuje trávení
-
Obsahuje vysoké množství kyseliny listové