Tekutiny jsou během jídla důležité. Víte proč?

Zdravý jídelníček není jenom pestrá a vyvážená strava, ale také správný pitný režim, tedy dostatečný příjem vhodných tekutin. Náš organismus si umí vytvořit v rámci látkové výměny kolem 250 ml vody, zbytek potřebuje doplnit popíjením nápojů i prostřednictvím jídelníčku.

Pro optimální zpracování jídla totiž potřebujeme dostatek tekutin jak před jídlem, tak během jídla, případně i po jídle. Před jídlem se už v dávných dobách podávaly nápoje na podporu chuti k jídlu a také proto, aby byl pro trávení připraven dostatek slin. Nápoj by neměl být moc sladký, aby neovlivnil chuťové pohárky, což se před jídlem nehodí.

Pití během jídla je velice užitečné

Pití během jídla je pro trávení velice užitečné. Přiměje nás totiž dělat drobné pauzy při jídle a nehltat. Zajistí nám také dostatek slin, které jsou potřeba k úspěšnému nastartování trávení. Při kousání a rozžvýkávání stravy se sousta mísí se slinami, což usnadňuje jejich polykání a přesun přes hltan a jícen do žaludku. V žaludku by přitom měla strava končit v kašovité konzistenci, a to by bez slin nešlo.

Trávení ovlivňuje i psychikaTekutiny jsou během jídla důležité. Víte proč?

Jedním z nejdůležitějších faktorů, které proces trávení ovlivňují, je však také naše rozpoložení a pocity, které při jídle a pití zažíváme. Stres, spěch, výčitky, to všechno ovlivňuje trávení velice negativně. 

Příjemná společnost, pohoda, zaměstnání všech smyslů a sklenice kvalitní vody tvoří základ dobrého trávení. Pijeme-li čistou přírodní vodu s vyváženým obsahem minerálních látek, neovlivníme chuť pokrmů ani množství přijaté energie. Hlavní součástí našeho pitného režimu by proto měla být čistá voda a kvalitní přírodní minerálky a pramenitá nebo kojenecká voda, kterou můžeme doplnit dalšími nápoji, jako je neslazený čaj nebo ředěné ovocné a zeleninové šťávy.

Role hydratace při trávení

Celý složitý proces trávení a následného vstřebávání látek spolu s vyloučením nestravitelných zbytků vyžaduje přítomnost různých druhů trávicích šťáv, jejichž hlavní složkou je voda. Sliny, žaludeční šťáva, pankreatická šťáva a žluč, střevní sekrety – všechny tyto tekutiny, plné enzymů a pomocných látek k trávení, se tvoří v těle každý den v řádech litrů. A protože tělo ví, že s vodou musí raději šetřit, ztráty vody jsou díky zpětnému vstřebávání v celém organismu ve finále minimální. To však nic nemění na tom, že tělo se bez pravidelného doplňování tekutin neobejde – příjem vody a dostatečná hydratace je pro organismus zcela zásadní. Už při mírné dehydrataci nemohou procesy trávení probíhat tak, jak mají, což může mít nepříjemné důsledky, jako je například zácpa, nebo i obyčejná suchost v ústech. Pravidelný přísun tekutin s obsahem minerálních látek, které jsou aktivními účastníky vstřebávání (účastní se mimo jiné aktivního přenosu vstřebávaných látek a přijatých minerálů se stravou), je pro správné trávení naprosto nezbytný.

přidejte na:
Šéfredaktor

01. 10. 2024

Fotogalerie


Další články

Přidat komentář