Máme dobu bylinek, tak proč si opět nepřipomenout jednu v dnešní době velmi oblíbenou, o které se píše v časopise Svět potravin.
Tymián obecný
Jak jej vypěstovat?
Vyberte prosluněné stanoviště s dobře propustnou půdou. Rostlina není náročná na živiny, postačí i chudá zemina. Vysévejte semena nebo zakořeněné sazenice, dostupné v několika odrůdách. Ze vzrostlých rostlin mezi květnem a srpnem sbírejte květoucí nať, kterou suště zavěšenou ve svazečcích. Uložte do dobře uzaviratelných sklenic. Necháte-li bylinku v plátěném sáčku, provoníte celou místnosti.
Účinky na zdraví
Kvetoucí vrcholky obsahují esenciální oleje složené z látky thymol a karvakrol. Mají antibiotický efekt, který pomáhá se záněty dýchacích a trávicích cest, proti střevním parazitům a plísním a díky podpoře bílých krvinek zvyšuje imunitu organismu. Známý je účinek tymolu na bolest zubů a záněty dásní.
Zajímavosti
Dlouhodé vysoké dávky tymolu mohou ovlivit činnosti štítné žlázy.
V Provence ve Francii se tymián využíva jako součást kořenících směsí. Tymián, rozmarýna, majoránka a saturejka svázané do podoby kytičky se nazývají bouquet garni. Při vaření se svazek přidá do hrnce a před podáváním odstraní.
Tymiánová sliznice je pro ukliďňující účinky vhodná pro aromaterapii
Všechny odrůdy tymiánu jsou atraktivní pro všely a med je velmi delikátní
Využití v kuchyni
Čerstvá forma je sice intenzivnější, ale zřídkakdy vydrží déle než týden. Tymián tvoří skvělou kombinaci se středomořskou zeleninou (lilky, papriky nebo olivy). S bazalkou a oreganem jej využijete při přípravě pizzy nebo těstovin. Protože snese delší vaření, je vhodný do polévek a omáček již na počátku tepelné úpravy. Přidáním tymiánu k vepřovému nebo skopovému masu zase podpoříte trávení.