Vánoční atmosféru nevytváří jen ozdobené stromky a světýlka, ale především vůně, které dokáží proměnit všední den ve sváteční pohodu. Ať už jde o sladkou skořici, jemnou vanilku nebo pikantní hřebíček, právě koření dodává svátečním pokrmům hloubku. Každé z těchto koření má nejen výraznou chuť a vůni, ale také zajímavý původ a příběh.
Skořice
Skořice, zřejmě nejtypičtější symbol Vánoc, pochází z vnitřní kůry stálezelených stromů rodu Cinnamomum. Nejkvalitnější je cejlonská skořice, která roste na Srí Lance, kde byla považována za vzácné zboží už tisíce let. Historicky byla skořice ve starém Egyptě natolik ceněná, že ji faraoni používali nejen jako koření, ale i při balzamování. Staří Řekové a Římané ji považovali za luxusní dar a dokonce ji používali jako platidlo. Dnes si ji můžete dopřát snadno – a její hřejivá, jemně pikantní chuť v perníčcích, štrúdlu nebo svařeném víně okamžitě probudí vánoční náladu.
Hřebíček
Tento drobný, ale silně aromatický sušený květ pochází z ostrova Moluky v Indonésii. Ve starověké Číně byl hřebíček natolik ceněný, že byl vyžadován u dvora jako prostředek na svěží dech při návštěvě císaře. Odtud se jeho využití rozšířilo po celém světě. Zajímavé je, že hřebíček je jedním z mála koření, které si uchovává svou intenzivní vůni díky vysokému obsahu esenciálních olejů. Napíchejte pár hřebíčků do pomeranče a vytvoříte přírodní osvěžovač vzduchu, který navodí sváteční náladu během chvilky.
Badyán
Toto dekorativní, hvězdicovité koření pochází z jihovýchodní Asie – konkrétně z Číny a Vietnamu, kde roste na stromech z rodu Illicium verum. Už ve starověku byl badyán důležitou součástí čínské medicíny díky svým detoxikačním a zklidňujícím účinkům. V kuchyni je badyán typickým pomocníkem při výrobě perníků a sirupů, ale jeho sladce kořeněná chuť obohatí i omáčky nebo masové pokrmy.
Vanilka
Vanilka pochází z Mexika, kde ji Aztékové uctívali jako posvátný dar od bohů. Lusky orchideje rodu Vanilla byly používány k ochucení čokoládového nápoje, který byl považován za výjimečný zdroj energie a síly. Zajímavostí je, že vanilkové lusky mohou růst jedině díky opylování specifickým druhem včel, přičemž mimo Mexiko je tento proces nutné provádět ručně. To také vysvětluje, proč je vanilka jedním z nejdražších koření na světě. Její vůně je nezaměnitelná – stačí špetka pravé vanilky a vaše cukroví či krém budou neodolatelně sváteční.
Kardamom
Kardamom pochází z tropických lesů v Indii. Díky své citrusově-kořeněné vůni se kardamomové lusky používaly nejen do pokrmů, ale i k osvěžování dechu a dokonce při výrobě parfémů. Zajímavé je, že Skandinávie, kde kardamom není původní, ho dnes využívá více než Indie, a to hlavně v pečivu. Kardamom je nenahraditelný například v receptu na skořicové šneky nebo šafránové pečivo. Dodejte ho i do svého vánočního menu – je skvělý do čajů, sušenek i horkých nápojů.
Koření je víc než jen surovina – je nositelem příběhů, historie a tradic. Ať už sáhnete po skořici, vanilce, nebo badyánu, tyto voňavé poklady promění každé vánoční jídlo v zážitek, na který se nezapomíná. Jsou to právě jejich vůně a chutě, které přinášejí to pravé kouzlo Vánoc.