Zapomeňte na drahé sirupy. Připravte si super domácí limču

Zapomeňte na kupované sirupy i předražené limonády v hipsterských bistrech. Raději to zkuste pěkně podomácku – je to snazší, než si myslíte. Máme pro vás inspiraci na klasiku i neotřelé limonádové kreace.

Homemade limonádu můžete připravit několika způsoby. Nejsnazší je naházet všechny ingredience do džbánu a zalít je vodou – získáte tím osvěžující letní drink s jemným nádechem chuti. Tenhle způsob přípravy se hodí na citrusy, okurku nebo maliny, které můžete nejprve trochu pomačkat. Taková limonáda neobsahuje cukr, takže ji můžete vesele popíjet celý den a bez výčitek ji nalít i svým dětem.

Vsaďte na cukrový rozvarZapomeňte na drahé sirupy. Připravte si super domácí limču

Při druhém způsobu přípravy se používá cukrový rozvar (svařte 500 g třtinového cukru a 500 ml vody do hustého sirupu), do kterého se přidají další suroviny. 

Rozhodně vyzkoušejte limonádu s rozmarýnem!

Přidejte tři velké snítky do ještě horkého rozvaru a nechte minimálně přes noc v chladu vylouhovat. Podobně můžete postupovat s bio citrony nebo bio pomeranči. Místo rozmarýnu můžete použít i levanduli či šalvěj. Doporučujeme pak přecedit přes plátýnko. Skladujte v lednici v uzavřené nádobě.

Svařte ovoce

Třetí postup spočívá ve svaření ovoce – přibližně z kila jahod a 200 g cukru získáte půl litru základu pro limonádu. Ovoce (borůvky, meruňky, maliny, ostružiny…) rozmačkejte, zalijte 200 ml vody a nechte hodinu vařit na mírném ohni. Pak přeceďte přes plátýnko a do šťávy vmíchejte cukr, svařte asi pět minut a nalijte do čistých sklenic. Pokud láhve zavaříte (jako džem), vydrží vám zhruba půl roku.

Čtvrtou možností je nechat v sirupu i kousky ovoce, přidat bylinky, nezavařovat a spotřebovat zhruba do týdne. Sirup skladujte v lednici, aby vám nezačal kvasit.

Tipy navíc:

  • Nevyplatí se kombinovat víc než tři suroviny. Dvě jsou ideální – v jednoduchosti je krása.

  • Jestli do limonády použijete perlivou nebo neperlivou vodu, je jen na vaší chuti. Stejně jako množství ledu.

  • Experimentujte s cukrem, muscovado (třtinový cukr s melasou) bude chutnat zcela jinak než bílý krupicový.

  • Pokud děláte ‚jen‘ vodu se sirupem, doplňte ji něčím zajímavým, jako je granátové jablko.

  • Jahoda mimořádně dobře ladí s bylinkami: zkuste mátu či meduňku. Fantastická je i bazalka.

  • Hruška, tymián, skořice. Tahle netradiční kombinace všechny uzemní. Borůvky, limetka a máta jsou návykové.

přidejte na:
Šéfredaktor

11. 07. 2023

Fotogalerie


Další články

Přidat komentář