Pokud jste přes Vánoce mlsali, pak už jistě nemůžete sladké ani vidět. Zkuste změnu. Citronové dezerty vás krásně osvěží.
Citronová pěna s lesním ovocem
Pistácie původně pochází z Asie. Název pistácie přísluší jak vysokým stromům, tak i jejich plodům, které se tvarem podobají šípku. Plody rostou v trsech a ihned po sklizni se praží. Díky tomu se jejich skořápky otevírají. Pistácie jsou bohaté na omega 3 mastné kyseliny a obsahují i spoustu minerálních látek a vitamínů.
Najdeme v nich vitamíny A, B a E a kromě jiného i vlákninu. Mají pozitivní vliv na činnost nervové soustavy a dokonce i zlepšují paměť. Pistácie se v kuchyni využívají především k výrobě zmrzliny, sladkých moučníků, krémů, přidávají se i do omáček nebo se jimi sypou saláty, maso, ryby a ovoce.
Citronový koláč s peřinkou
Kukuřičný škrob můžete znát i pod názvem maizena. Tento škrob vzniká zpracováním kukuřičných zrn a v kuchyni se používá hlavně pro zahušťování. Přidává se do polévek, omáček a nejrůznějších šťáv. Díky kukuřičnému škrobu jsou koláče, dorty i jejich náplně jemnější. Maizena neobsahuje lepek, takže je vhodná i pro celiaky.
Citronový koláč
Bez citronů se při přípravě citronových dezertů prostě neobejdete. Jedná se o druh citrusového ovoce, které roste na stromech v subtropických zemích. Původem však pochází z Asie. Při nákupu si všímejte, zda citrony nemají viditelnou plíseň či flíčky. Vybírejte raději hladké a pevné kusy.
Citronová dobrota
Mléko je, co se týče vnějších vlivů, příliš citlivé. Snadno totiž pohlcuje pachy okolí a existuje i větší riziko, že se infikuje mikroorganismy. Pokud máte v ledničce potraviny s výrazným aroma, raději k nim nedávejte mléko. Jestliže ho celé nevypijete, alespoň se jej snažte pečlivě uzavřít.
Čerstvé mléko vám v lednici vydrží 3 - 5 dní, ale existuje i čerstvé mléko s prodlouženou trvanlivostí, které vydrží neotevřené až 10 dní. U trvanlivého mléka máte jistotu, že vám vydrží až 6 měsíců při pokojové teplotě. Vždy se snažte otevřené mléko vypít do 2 až 3 dnů.
#butlers-siroky