Jedná se o dřevokaznou houbu, kterou najdete většinou na listnatých stromech. Hlíva si bere živiny ze stromů a my si je pak vezmeme z ní. Nepoužíváme ji jen v kuchyni. Má totiž nesmírně hojivé účinky. O tom, že je zdraví prospěšná, věděli už před mnoha staletími Číňané.
Houbový krém s hlívou ústřičnou portobello a lesními houbami
Hlíva obsahuje celou řadu vitamínů, proteinů, mastných kyselin a sterolů. Je bohatá na chrom, měď, železo, jód, selen, zinek a také v ní najdete i dostatek vlákniny. Pomáhá posilovat imunitu a snižuje i hladinu cholesterolu a cukru v krvi.
Rizoto s pohankou a hlívou ústřičnou
Šafrán roste volně v horách, ale můžete si jej i vypěstovat. Je to vzácné koření, které se vyrábí z pestíků květin. Používáme jej k dochucení pokrmů, ale měli byste s ním šetřit.
Doporučujeme na celý pokrm dát jen malé množství šafránu - jen na špičku nože. Přidává se nejen do rýže, brambor, těstovin, polévek a k tmavým masům. Můžete s ním dochutit i houby, sýry, mořské plody či ovoce.
Karbanátky z hlívy ústřičné
Majoránka je velmi oblíbené koření. Neuměli bychom si bez ní představit bramboračku ani bramborák. Přidáváme jej do masitých jídel, hodí se i k luštěninám nebo zelí.
Skvěle dochutí i omáčky, polévky nebo těstoviny. Pomáhá zlepšovat trávení, zmírňuje projevy průjmu, plynatosti či nadýmání, podporuje chuť k jídlu a stimuluje tvorbu žaludečních šťáv. Má také zklidňující účinky, takže pokud trpíte nespavostí, zkuste nejprve sáhnout po majoránce.