Bojujete s častou únavou, střevními potížemi nebo pálením žáhy? Pak by vás mohl trápit překyselený organismus. Jak ho bezpečně poznáte a co můžete udělat pro to, abyste tyto problémy neměli?
Překyselení organismu (odborně také acidóza) nastává ve chvíli, kdy se v těle přemnoží kyseliny. Velice často souvisí i s aktuálně nastavenou životosprávou, která je pro stabilitu vnitřního prostředí klíčová.
Podle čeho poznáte, že vás trápí překyselení organismu:
- Jste velice často unavení.
- Cítíte tlak v oblasti žaludku.
- Máte časté bolesti hlavy.
- Zhoršilo se vám trávení.
- Často vás pálí žáha.
- Máte zhoršený stav kůže.
Jak odkyselit organismus?
Základem je znovunastolení acidobazické rovnováhy – upravit si stravovací návyky a začít pít dostatečné množství vhodných tekutin.
Příklady zásaditých potravin:
- fazole
- pohanka
- žloutek
- ječmen
- zelenina a ovoce
Příklady kyselinotvorných potravin:
- káva
- maso
- mléko
- ocet
- těstoviny
- sycené nápoje
Rada 1: Zakládejte si na pestré stravě. Dávejte pozor na to, aby se vaše strava skládala převážně ze zásadotvorných potravin. Nezapomínejte konzumovat zeleninu/ovoce a dostatek vlákniny.
Rada 2: Dodržujte pitný režim. Chcete-li docílit acidobazické rovnováhy, potřebujete začít pít čistou neperlivou vodu, kterou můžete střídat s bylinnými čaji a zeleninovou šťávou.
Rada 3: Jezte pomalu. Každé jídlo řádně rozmělněte v ústech. Nespěchejte a dopřejte si dostatek času.
Rada 4: Detoxikujte organismus. Odstraňte ze svého těla škodlivé toxiny, které vám mohou zpomalovat uzdravení. Vsaďte na detoxikační bylinky, vitamin E nebo očistné koupele.
Rada 5: Buďte aktivní. Zařaďte do svého života pohyb (úplně stačí pravidelné procházky) a kvalitní spánek. Díky tomu budete odolnější a dopad stresu nebude tak destruktivní.
A co radí naše babičky?
Na překyselení organismu pomáhá kromě správně nastavené stravy i dostatek pohybu a popíjení bylinkových čajů. Pomoci mohou i speciální solné či rašelinové koupele.