Jaro se konečně ukázalo v plné síle a my máme možnost věnovat čas příjemným procházkám do blízkého okolí. Hodně lidí se v tomto období vydává sbírat medvědí česnek, ale bylinek, které stojí za utrhnutí, je mnohem víc! Které bylinky můžete v přírodě najít?
MEDVĚDÍ ČESNEK
Klasika, kterou na jaře vyhledává snad každý milovník bylinek. Přidáte-li medvědí česnek do jídla, dodáte pokrmu výraznou česnekovou chuť. Připravit jej můžete syrový i tepelně upravený.
ČESNEK PODIVNÝ
Vedle medvědího roste hojně i česnek podivný. Občas se vyskytuje i na zahradách, kde jej považují za plevel. Rostlinu poznáte podle listů podobných bledulím (která však není jedlá). Nejlépe tuto bylinu určíte podle toho, když si její listy promnete mezi prsty – pokud cítíte česnekovou vůni, je to ta pravá.
ČESNÁČEK LÉKAŘSKÝ
Podobně výraznými česnekovými tóny oplývá česnáček lékařský, který je v chuti zároveň příjemně štiplavý podobně jako hořčice. Najdete ho na vlhkých půdách v teplejších oblastech, nejčastěji v polostínu listnatých lesů.
PLICNÍK LÉKAŘSKÝ
V listnatých lesích také brzy zjara roste plicník lékařský, ze kterého můžete sbírat květ i listy. Květy chutnají výrazně, zato listy jsou jemné až nevýrazné. Nesnesou tepelnou úpravu, a tak se hodí především do salátů.
Jak s bylinkami naložit?
Jarní výhonky jsou jemné a plné zdraví prospěšných látek. Z toho důvodu se nejvíc hodí ke konzumaci zastudena a ještě čerstvé. Úplně stačí, když si s nimi ozdobíte plátek čerstvého chleba s pomazánkou, přimícháte je do salátu, dipu nebo z nich vytvoříte bylinkové máslo. Naprosto skvěle chutnají i jako pesto.
Pro gurmány máme ještě speciální tip. Syrové lístky můžete také odšťavnit. Výsledný nápoj pak můžete pít jen tak nebo jej přidat jako základ do zeleninové šťávy či smoothie.