Dáváte-li přednost sezónní stravě, určitě vás napadlo, co naši předchůdci v tomto prázdném období jedli. Sklepy byly touto dobou poměrně dost vybílené a do nové úrody bylo daleko. V takovém případě si museli vystačit se zavařeninami a naloženými surovinami, kořenovou zeleninou, obilovinami a živočišnými produkty.
Lidé se povětšinou těšili na masopust a Velikonoce, které byly prvním signálem probouzející se matky Země. Dnes máme sice všech potravin v obchodech dostatek, to ale ještě neznamená, že je musíte všechny kupovat. Stále se tady nabízí možnost vybírat si ty, které jsou přirozeně k dostání a sezónní.
Co si v únoru dopřát?
Únor patří k poměrně dosti chladným měsícům, a proto by základem vaší stravy měly být silné vývary z kostí, kořenová zelenina, kousky masa a domácí knedlíčky (například z droždí nebo játrové). Výborné na zahřátí jsou však i krémové polévky, do kterých se přidává smetana.
Důležitou složkou by mělo být také maso, které dodá tělu patřičnou sílu a energii. Maso pečené v troubě se skvěle hodí ke kořenové zelenině, která může být i skvělou přílohou.
V neposlední řadě byste neměli zapomínat ani na tradiční suroviny, jako například jáhly se zelím, bulgur nebo pohanku.
Potraviny přirozené pro únor:
- růžičková kapusta
- černý kořen
- ředkvičky
- řeřicha
TIP NA KLASICKÉ ÚNOROVÉ JÍDLO
Ingredience:
- růžičková kapusta
- parmezán
- máslo
- sůl
- slanina
Postup:
Povařte kapustu v osolené vroucí vodě zhruba patnáct minut. Poté na másle orestujte slaninu a přidejte k ní povařenou kapustu. Vše dobře promíchejte a vložte do zapékací mísy. Posypte parmezánem a pečte deset minut v troubě na 220 °C.