Před nějakým časem jsem si koupila nově vycházející časopis o potravinách - Svět potravin a velmi mě tam zaujalo pár článků a tak předávám, aby i ostatní kulinářští nadšenci o nic nepřišli.
Až dva metry vysoký libeček má svůj původ v oblasti Středozemního moře. Díky vysoké odolnosti a otužilosti jej nalezneme po celém světě, vyjímkou není ani Skandinávie. Velké vějířovité listy využijete do salátů, polévek a dušených pokrmů.
Kdy pěstovat a sbírat
Libeček patří mezi bylinky, jež se výborně hodí k pěstování v květináčích, nebo v truhlících. Je však důležité pravidelné sestříhávání, protože může dosáhnout značné velikosti. Nejvhodnější dobou ke sklizni je počátek léta, po odkvětu totiž dochází k hořknutí listů. Z rostliny nevyužijete jenom nať s listy, zajímavým zpestřením mohou být i semena. Sklízejte je hned, jakmile dozrají a nechte je zavěšené na suchém a vzdušném místě.
Účinky na zdraví
V lidové medicíně je libeček využíván u zažívacích obtíží (nadýmání a pálení žáhy). Pomáhá při nemocech močových cest v boji se záněty. Silné močopudné účinky napomáhají vylučování nežádoucích solí a tím k prevenci ledvinových kamenů. Tyto účinky jsou však přínosem, jen pokud vás netíží ledvinové problémy. Opatrné při konzumaci by měly být i těhotné ženy.
Zajímavosti
- Díky typickému aroma, které připomíná známé polévkové koření, je často nazýván maggikořen
- Pojmenování libeček pochází z latinského slova ligusticum podle Ligurie v Italii, kde je libeček velmi rozšířen
- Vložíte-li lístky libečku do bot, zabráníte nadměrnému zápachu.
- V anglicky mluvících zemích je nazýván lovage. Pravděpodobně se jedná o odvozeninu z anglického slova love - láska
Využití v kuchyni
Libeček chutí připomíná celer, a to jej předurčuje k podobnému využití. Pěkné, zdravě zelené mladé listy omyjte a použijte jako přisadu do salátů nebo spotřebujte podobně jako listy špenátu. Skvělé ochutí brambory a pokrmy z nich. Vyzkoušejte přidat libeček do bramborové kaše nebo do bramboráků- Chybou nebude ani přidání lístků do polévek, omáček nebo marinád. Jednoduchou marinádu získáte smícháním bílého jogurtu, soli, pepře, libečkových listů a olivového oleje. Vložíte-li nať s lístky do tmavé láhve s litrem jablečného octu, získáte výtečný ocet do dresinků. V chladu a temnu vydrží tři týdny. U libečku je třeba dbát na dávkování - výrazné aroma lehce přebije chuť ostatních surovin.
JanaB 26. 10. 2011, 03:51
Šéfredaktor 17. 05. 2012, 09:03
Net 08. 04. 2013, 14:40