Rýže nemusí sloužit jen jako příloha k hlavnímu chodu. Můžete si z ní připravit lahodný sladký pokrm, po kterém se především děti, ale i někteří dospělí, mohou “utlouct”. A navíc se k rýži hodí jakékoli ovoce, takže ji můžete obměňovat podle své chuti.
#chefparade-siroky
Rýžový nákyp s ovocem
Kravské mléko byste v dnešní době měli kupovat spíše v obchodech. Takové mléko je již mlékárensky ošetřené, bez nečistot, choroboplodných mikrobů a rozkladných bakterií.
A to vše díky pasterizaci, v níž dochází k zahřátí mléka na teplotu 60 - 80 °C. Můžete si pak dále vybrat nízkotučné, polotučné či plnotučné.
Švestkovo-tvarohový rýžovník
Tvaroh je bohatý na vitamín A, D, E a K, jenž se dobře rozpouštějí v tucích. Obsahuje také draslík, vápník, hořčík a fosfor.
V kuchyni se využívá k přípravě sladkých i slaných jídel, která lze i tepelně upravovat.
Sladká rýže s tvarohem, mákem a švestkami
Mák má nejčastěji modrou nebo šedou barvu, ale v kuchyni se používá i mák bílé barvy. Je bohatý především na vápník a v obchodech ho seženete v mleté či nemleté formě.
Přidává se do sladkého pečiva, koláčů, závinů, bábovek a slouží i jako posyp na škubánky, nudle, knedlíky či bramborové šišky. Jeho jemně oříšková chuť skvěle dochutí sušenky, palačinky, muffiny a hodí se i do cukroví.
Sladká rýže s malinami
Maliny rostou na popínavém keři - maliníku a řadíme je mezi bobulové ovoce. Mají sytě růžovou až karmínově červenou barvu, ale některé druhy byly uměle vyšlechtěné, proto můžete najít i žluté, bílé či fialové maliny.
Skladovat je bohužel nejde, protože i na chladném místě vydrží jen pár hodin. Snadno se totiž mohou pomačkat a velmi rychle podléhají i plísni.
Mléčná rýže s ovocem
Cukr moučka se vyrábí tak, že jemně rozemelou krystalový cukr. Ten pak smíchají s kukuřičnou moučkou, aby nezhrubl.
Nejčastěji jej používáme k dozdobení a vylepšení výsledného dojmu pečiva, bábovek, koblih, koláčků a sušenek.
Jelikož má jemnou strukturu, používá se do krémů, připravují se z něj cukrové polevy, využívá se ke zdobení a podobně.
Banánová rýže
Banány, jak jistě víte, nemusíte jíst jen tak samotné. Přidávají se do koláčů, dezertů, koktejlů, můžete s nimi ozdobit poháry či palačinky a můžete z nich vyrobit i marmelády a pomazánky.
Lze je flambovat, smažit, grilovat, zapékat i péct. Jsou bohaté na vlákninu, což zlepšuje trávení, a jsou také rychlým zdrojem energie, protože obsahují větší množství cukru.