Vánoce a vůně vanilky. To je přesně ta kombinace, kterou tolik milujeme a nedokážeme se bez ní obejít. Ať už vanilku přidáváme do oblíbených vanilkových rohlíčků nebo s jejím aroma provoňujeme interiér, jedná se o rostlinu, která v sobě skrývá i celou řadu zajímavých vlastností.
Vanilku znali už staří Aztékové, kteří s ní dochucovali čokoládu. Jedná se o lusk popínavé orchideje, která roste na území Jižní Ameriky.
Vanilka v kuchyni
Jak už jsme naznačili v počátku, vanilka se používá zejména do sladkých pokrmů. Najdete ji například v čokoládách, pudinku, koláčích, zmrzlině, bublaninách či vánočním cukroví.
Pracujete-li přímo s vanilkovým luskem, můžete jej skladovat v cukru – příjemně jej pak provoní. Z vanilkových lusků si ale také můžete připravit vanilkovou esenci, kterou můžete použít k přípravě svých oblíbených dezertů.
Jak na nás vanilka působí
- Vanilka je bohatá na polyfenoly, které podporují zdravý imunitní systém
- Působí antisepticky
- Zlepšuje soustředěnost, kvalitu spánku a celkově stav nervového systému
- Považuje se za přírodní antidepresivum
- Podporuje zdravé trávení a zlepšuje chuť k jídlu
Vanilka je bohatým zdrojem:
- Sodíku
- Draslíku
- Fosforu
- Hořčíku
- Železa
- Manganu
Jak si připravit vanilkovou esenci?
Vanilkové lusky vložte do čisté (uzavíratelné) sklenice a zalijte alkoholem, například vodkou. Uložte do temného koutu a po dobu minimálně šesti týdnů nechte na místě. Sklenici s vanilkou pravidelně protřepávejte, aby se látky z lusku hezky smíchaly s alkoholem.
Pokud je vaše sklenice menší než vanilkové lusky, nevadí. Lusky můžete seříznout podle potřeby. Jako vedlejší efekt vám v esenci budou plavat zrníčka a aroma bude o to silnější.
TIP: Vždy se zaměřte na kvalitu vanilkového lusku. Pokud by se vám pod ruku dostal nějaký laciný kousek, na výsledné esenci se to dost projeví.