Rebarbora nejen skvěle chutná, ale umí tělu dát i ledacos dobrého. Je ale třeba sklízet ji ve správný čas. Jinak nám může spíše uškodit. Co se vyplatí vědět, než se pustíte do koláče?
Rebarboru poznáte snadno. Má mohutné, tmavě zelené lopuchovité listy, mezi kterými se dá najít i květenství. Sezona rebarbory startuje v květnu a netrvá dlouho – v červnu vrcholí. Jedině tehdy si můžete vychutnat její nádherně zabarvené řapíky, ze kterých se dá připravit vynikající koláč, marmeláda, kompot, a pokud si troufnete, tak i báječná příloha k masu.
Lidová moudrost praví, že po svatém Janu, tedy po 21. červnu, bychom již rebarboru sklízet neměli. A to z jednoho prostého důvodu. Rostlina už tehdy obsahuje příliš mnoho kyseliny šťavelové, která může být pro náš organismus v krajních případech i toxická. Kvůli kyselině šťavelové se rebarbora ostatně nedoporučuje dětem ani těhotným ženám. Pokud ji ale budete konzumovat v rozumné míře a v sezoně, odvděčí se vám vysokým obsahem vlákniny, draslíku, hořčíku, manganu, vápníku a vitaminů C, B a E.
Ovoce, nebo zelenina?
Tato vytrvalá, veliká, kolikrát až dvoumetrová rostlina, jejíž botanický název zní reveň kadeřavá, je často mylně považována za ovoce. Ve skutečnosti jde ale o zeleninu, kterou byste však nikdy neměli jíst syrovou. Před jakoukoli úpravou také rebarboru pečlivě očistěte.
Připravte si marmeládu
- 1,5 kg rebarbory
- 1 kg krystalového cukru
- 1 dcl rumu
- 1 bio citron, vymačkaný
- nastrouhaná citronová kůra
Stonky rebarbory pečlivě omyjte, oloupejte a nakrájejte na maximálně půlcentimetrové kousky. Vložte do hrnce a zalijte vodou tak, aby byla zelenina úplně ponořená. Vařte tak dlouho, dokud nezměknou a voda nezhoustne. Následně přidejte cukr, rum a vymačkanou šťávu z bio citronu i s kůrou. Rebarboru míchejte, dokud nezhoustne a směs strukturou nezačne připomínat marmeládu. V mezičase si vysterilizujte sklenice, abyste je následně mohli plnit ještě horkým džemem. Pečlivě utáhněte a otočte dnem vzhůru.