Tak jsem před nedávnem narazila na VELMI zajímavý článek o dnes tak oblíbené rybě. Pangasius. A tak se s Vámi o něj dělím.
Bohužel stává se obecně známou pravdou, že kvalita některých potravin, jež jsou nabízeny v českých supermarketech, je dlouhodobě špatná. Záhadou stejně nepochopitelnou potom je, proč takové potraviny lidé vlastně kupují? Některé z nich nám totiž mohou - častěji než si dokážeme připustit - pocuchat nejen krátkodobý metabolismus, ale poškodit i zdraví vůbec.
Znáte rybu jménem Pangas? V různých encyklopediích ji najdete pod názvem Pangasius. Tahle ryba je údajně v poslední době nejprodávanější rybou u nás. To ale není - vzhledem k původu této "pochoutky" - žádný důvod k radosti.
Možná si mnozí z vás myslí, že jde o rybu mořskou, tedy rybu díky vysokému obsahu jódu zdraví prospěšnou. To ale není pravda. Pangas je sladkovodní sumcovitá ryba, pěstovaná s vietnamskou pracovitostí kdekoliv to jde, ale pouze uměle v pěstírnách na řece Mekong. Řeka Mekong je ale odpadní stokou Asie ve které se kumuluje veškerá špína Thajska, Laosu a Vietnamu (to je obecně známá věc). Ať nám tedy nikdo neříká, že tohle prostředí není pro pěstování ryb zdraví nebezpečné. Zde pěstované ryby mohou trpět (a taky obvykle trpí) kožním parazitem, který se usazuje na jejich žábrách. Tento parazit se likviduje látkou zvanou malachovitá zeleň a už vůbec není tajemstvím, že tato látka je silně karcinogenní. Zdá se tedy, že tato asijská ryba se koupe pouze v desinfekci, aby se ve stísněném prostoru ochránila proti plísním a parazitům.
Ryba Pangas v teplé vodě rychle dorůstá do jateční velikosti. Je hodně žravá, ale čím je krmena, zůstává vietnamským tajemstvím. Pokud by jste nevěděli, kde se pěstuje, potom by asi nejvíc vadilo, že nechutná jako ryba. Je zvláštní, že to nikomu nevadí, protože ryby přece jíme proto, že chutnají jako ryby. Pangas ale takový není. Maso je sice měkké až máslo, nemá kosti, což mnozí považují za velkou výhodu, ale přiznejme si, že nemá ani žádnou specifickou rybí chuť. Možná je to způsobeno chemikáliemi, které stojí za jeho přepravou z Asie na pulty evropských obchodních řetězců.
V některých evropských zemích je prodej této ryby kvůli jejímu původu a způsobu pěstování zakázaný. V Česku pochopitelně - jak jinak - nikoliv. Pokud se na tuto rybu podíváme laboratorně zjistíme, že výsledky vyživovacích hodnot jsou nevalné. Ryba v sobě nemá bohužel vůbec nic. Pangas je prostě klasický "amaroun" bez chuti, zápachu a zdraví prospěšných látek. Napadlo Vás někdy proč se prodává pouze jak fileta? Celou rybu uvidíte na pultech málokde, takto upravená zamražená a rozporcovaná k nám cestuje přes půlku světa. Proč asi? Možná je prostředím, kde se pěstuje, tak zdevastovaná, že je lepší ji nevidět.
O její skutečné kvalitě může leccos napovědět i její cena. Není vůbec drahá. A pokud vezmete do úvahy, že v Asii, jak známo, téměř neexistují kvalitativní normy pro potravinářskou výrobu, skoro určitě bude lepší a zdraví prospěšnější např. treska tmavá či bílá, než z podivného prostředí pocházející Pangasius.
Prostě, pokud člověk neví, nic neřeší, ale co teď? Pořád máte chuť na Pangasiuse?
*převzato z časopisu Víno a Styl
hOJSADLO 13. 08. 2011, 23:22
Ellis 15. 08. 2011, 14:03
JanaB 26. 10. 2011, 04:10
tepito 02. 01. 2012, 07:27
niio 14. 02. 2012, 15:00
danus 29. 02. 2012, 12:40
vyjádření odborníka 29. 02. 2012, 12:46
fanelv 26. 04. 2017, 14:17