Druhá polovina roku začíná nabízet i netradiční druhy masa jako například zvěřinu. Mnoho lidí se však obává její přípravy, a tak zůstávají u klasických druhů masa. Jak zvěřinu připravovat a na co si dát pozor?
Příprava zvěřiny si s sebou přináší celou řadu otázek. Někteří se bojí parazitů, jiní nemají rádi její aroma a další na ni nedají dopustit.
Zvěřina z pohledu výživy:
- Obsahuje nízké procento tuku
- Má relativně nízkou energetickou hodnotu
- Obsahuje vysoké množství bílkovin
- Je bohatá na železo, vitamin B12 a minerální látky
Na co si dát pozor při nákupu masa?
Chcete-li si koupit maso v supermarketu, rozhodně si zkontrolujte, jestli je na etiketě šarže a původ. V případě odběru od myslivce zase platí, že by vám měl ukázat osvědčení, díky kterému vám maso může prodat.
Mnoho lidí nekupuje zvěřinu hlavně z obavy z nemocí, které mohou být v některých případech přenosné na člověka. Jedná se například o tularémii či trichinelózu. Z toho důvodu je třeba konzumovat maso pouze z ověřených zdrojů, kde byla provedena veterinární kontrola.
Pro koho se zvěřina nehodí?
Zvěřina není vhodná pro lidi trpící na dnu a vysoký cholesterol. Maso z divokých zvířat je bohaté na puriny, díky čemuž není vhodné pro ty, co mají zvýšenou hladinu cholesterolu.
Co když vám zvěřina nevoní?
Máte-li chuť na vydatné zvěřinové hody, ale z nějakého důvodu nesnesete na talíři divočáka nebo srnku, můžete zvolit alternativu v podobě klokana nebo pštrosa. Maso z těchto zvířat je zvěřině dost podobné, ale disponuje menším obsahem tuku a cholesterolu.
Pozitivní zprávou může být také fakt, že se jedná povětšinou o zvířata z chovů, takže se nemusíte bát parazitů a nemocí přenosných na člověka.
Dan 19. 11. 2021, 01:08